Najpiękniejsza brzoza pożyteczna Doorenbos

brzoza pożyteczna doorenbosUrzekająca uroda, powolny wzrost, duże przebarwiające się jesienią na żółto liście, oto główne zalety najpiękniejszej brzozy pożytecznej Doorenbos.

Niezaprzeczalnym walorem drzewa jest śnieżnobiała kora, która w okresach jesienno – zimowych niezwykle pięknie wyróżnia się w ogrodzie.  Dużą zaletą brzozy Doorenbos jest duża wytrzymałość na mróz, dlatego też polecana jest do bezobsługowych ogrodów. Moich brzóz nigdy nie okrywałam, nie obawiałam się mrozów, nie było takiej potrzeby.

Świetnie nadaje się zarówno do małych jak i dużych ogrodów, cudownie wygląda sadzona w grupach. Ażurowa korona sprawia, że śmiało można odpoczywać w jej cieniu ale równocześnie nie zacienia ogrodu.

Kupujmy drzewka ze sprawdzonych szkółek ponieważ młode egzemplarze korę mają podobną do „zwykłej” brzozy i dosyć łatwo się oszukać. Dopiero po kilku latach kora zaczyna się zmieniać i złuszczać odsłaniając czysto biały kolor.

Brzozy te nie są wymagające, wystarczy im przeciętna ogrodowa gleba i trochę wilgoci. Jedynym problemem jaki zaobserwowałam to drobne uszkodzenie kory podczas koszenia, może się ono przemienić w trudno gojącą ranę. Nawet smarowanie odpowiednimi maściami sadowniczymi nie uchroniło drzewa przed szkodą. Zatem uważajmy podczas koszenia aby nie uszkodzić drzewa.

Planując sadzenie brzozy pożytecznej Doorenbos weźmy pod uwagę ich dosyć płytki system korzeniowy. Proponuję już na etapie nasadzeń skomponować docelowy wygląd rabaty sadząc w tym samym czasie rośliny towarzyszące i okrywowe.

3 thoughts on “Najpiękniejsza brzoza pożyteczna Doorenbos

  1. Uwielbiam brzozy, tę odmianę także. I masz rację, że ostrzegasz przed kupnem w niesprawdzonych miejscach – ja tak kupiłam 2 egzemplarze, z których jeden okazał się być czymś innym.

Dodaj komentarz