wystawcy targów ogrodniczych

Green Days

Wiosenne Targi zieleni tym razem w okolicach Warszawy (Nadarzyn)

targi ogrodnicze green days

Z pewną doza niechęci związaną z ogromem pracy nad ogrodem i sadem wynurzyłam się w piątkowy poranek na Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days. Będąc ostatnio na Gardenii (link) nie spodziewałam się tu zobaczyć nowości, aczkolwiek zielone dni zapowiadały się ciekawie (GREEN_DAYS_HARMONOGRAM). Stwierdziłam, że muszę tu być żeby samodzielnie ocenić wartość targów, dla siebie i dla swojego ogrodu.

Konferencje i warsztaty

Targom zwykle towarzyszą konferencje i warsztaty zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów. Niestety wymagały one wcześniejszego zapisu przez Internet. Jednak tu … niespodzianka. Jeżeli masz ochotę uczestniczyć, możesz zapisać się w trakcie trwania targów, o ile będą dostępne miejsca.

Postanowiłam skorzystać z okazji szybko zapisałam się w konferencji dla sadowników podtytułem Najnowsze Trendy w Europejskim Sadownictwie – Jak zarobić na Ekologii.

Jako właściciel niewielkiego areału nie mam za bardzo czasu na zabiegi chemiczne, zwróciłam więc uwagę na ekologiczne sadownictwo, gdzie głównym założeniem jest zakup odpowiedniego materiału szkółkarskiego i właściwie poza pewnymi zabiegami poprzedzającymi sadzenie należy drzewa zostawić samym sobie. No niestety, po konferencji dowiedziałam się, że nie jest to takie piękne. Ponieważ temat jest obszerny więcej opiszę w kolejnym poście.

Co zobaczysz na Targach

Przy samym wejściu swoje ogrody wystawiennicze pokazuje OSTO czyli Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Ogólnym założeniem jest pokaz ogrodów historycznych i uświadomienie zwiedzającym, ze ciekawie jest przenieść ich namiastkę do własnych zakątków. Zaczynając od mistycznego średniowiecza, a kończąc na pełnym przepychu baroku.

W ogrodzie barokowym widzimy ogród biesiadny z kamiennym stołem do chłodzenia wina usytuowanym w samym centrum w otoczeniu figur oznaczających cztery pory roku. Odwiedziłam to miejsce w piątek rano, także wina i kieliszków nie uwidoczniono o tej wczesnej porze.

Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green DaysRenesansowy ogród przypałacowy z fontanną w samym centrum uformowanych parterowych nasadzeń z bukszpanu strzyżonego. Otoczone figurami czterech Gracji. Ten ogród bardzo przypomina moje ostatnie zaplanowane oczywiście mocno zmodyfikowane dzieło o którym wkrótce napisze więcej słów.

Gotycki ogród klasztorny wirydarzowy z centralnie ustawioną fontanną gotycką i pięknymi parterami kwiatowo ziołowymi. Ogrody te cechowało wnętrze rozdzielone dwiema krzyżującymi się prostopadle ścieżkami, symbolizującymi cztery cnoty kardynalne: Sprawiedliwość, Umiarkowanie, Męstwo, oraz Roztropność.

Oczywiście nie mogło zabraknąć labiryntu ogrodowego z lustrzanymi odbiciami. Sam labirynt uformowany został z hortensji pnącej i bluszczu oraz ostrokrzewu. Duże wrażenie zrobił krótki spacer we wnętrzu labiryntu. Tym bardziej, że nikogo dookoła nie było. Po czasie dowiedziałam się, że co godzinę odbywają się oprowadzenia i opowiadania o typach prezentowanych ogrodów. Odwiedzających targi przywołują do ogrodów historycznych śpiewy klasztornego mnicha.

Zaraz po drugiej stronie swoje prezentacje mieli sponsorzy ogrodów historycznych z fontannami zarówno barokowymi jak i nowoczesnymi.

 

 

 

 

Idąc w głąb hali targowej znowu słyszymy śpiewy i muzykę, tym razem regionalną. Okazało się, że w tym samym czasie odbywają się Ogólnopolska Prezentacja Stołów Świątecznych WIELKANOCNA BABA

Sama impreza Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days z godziny na godzinę się rozkręca. Można również skosztować pysznych świątecznych specjałów. Więcej osób zwiedzających, więcej muzyki regionalnej, nawet wypatrzyłam stoiska ze swojskim jedzeniem i piciem.

Dodatkowo zaczęły się pokazy florystyczne, myślę że sobota i niedziela zapowiadają się naprawdę ciekawie.

 

Warsztaty projektowanie przestrzeni balkonowej i tarasowej z „Mają w ogrodzie”

 

Co można jeszcze zobaczyć?

Zachwyćmy się kwiatami z Giełdy kwiatowej w Broniszach pod Warszawą.

Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days

Zobaczmy ciekawostki do aranżacji ogrodu na przykład nowoczesne podświetlane kule

 

Piękne Japońskie Bonsai

 

 

Zróbmy zakupy

Ciekawym pomysłem na oświetlenie ogrody są najazdowe lampy led w formie kostki brukowej, wyglądają naprawdę dobrze i są wytrzymałe.

 

Można było dostrzec dosłownie kilka szkółek

 

Targi nie zrobiły na mnie dużego wrażenia, ale uważam, że należy dać im szansę. Widać, że impreza dopiero się rozkręca w tym miejscu. Dobrze byłoby mieć wiosenne targi w pobliżu Warszawy.

Planując sobie tego typu wyprawę warto zapisać się na warsztaty czy ciekawe konferencje, żeby wynieść coś więcej niż tylko rośliny. Jeżeli zaś mamy ochotę przyjechać razem z milusińskimi i dla nich znajdą się fascynujące zajęcia ogrodnicze i manualne.

 

Całość imprezy Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days odbywa się w Ptak Expo w Nadarzynie koło Warszawy. Można tam dotrzeć bezpłatnym autobusem i oczywiście samochodem. Niestety parking płatny 10 zł.

Ze swojej strony zachęcam do odwiedzin.

Masz uwagi, pytania, opinie napisz proszę kilka słów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *