optymalne nawadnianie ogrodu

Optymalne nawadnianie ogrodu

W jaki sposób uprawiać bujny ogród w przypadku przedłużającej się suszy?

Optymalne nawadnianie ogrodu wymaga wiele wysiłku, ale również w pewnych przypadkach może spowodować więcej szkód niż korzyści. Dlatego ważne jest zaplanowanie właściwego nawadniania ogrodu.

Jak to robisz w czasie suszy?

Gdy nadchodzi susza przebieg wydarzeń jest zwykle następujący, najpierw nie robimy nic mając nadzieję, że za dzień lub dwa spadnie deszcz. Kiedy nadal nie pada, a na niektórych roślinach zaczynają się pojawiać oznaki suszy, liście tracą sprężystości zaczynają więdnąć, na trawniku pojawiają się brązowe plamy. Wtedy następuje zryw i przystępujemy do działania. Każdego dnia włączamy na trochę zraszacz na trawniku i codziennie krążymy po ogrodzie z konewką lub wężem zwilżając powierzchnię gleby. Popełniamy przy tym dwa podstawowe błędy; próbujemy podlewać wszystko, zamiast ograniczyć się do roślin najbardziej zagrożonych, a przy tym podlewamy za skąpo i zbyt często. Jak więc zacząć optymalnie nawadniać ogród nie mając automatycznego podlewania?

Jak podlewać w czasie suszy

W razie przedłużające się suszy, jeśli rośliny nie są podlewane ich korzenie zmuszone są wyciągać wodę zmagazynowaną w glebie. Zdolność roślin do wykorzystywania tych rezerw zależy od wielu czynników, takich jak  rodzaj gleby, rodzaj rośliny i czasu jaki upłynął od posadzenia.

Zgodnie ze złotą zasadą nie powinniśmy próbować podlewać wszystkich roślin chyba, że ogród jest bardzo mały.

Najważniejsze jest aby nie dostarczać wody roślinom w małych ilościach, dlatego, że woda w upalne dni paruje, dodatkowo roślina staje się leniwa i rozwija korzenie powierzchniowe, które szybciej ulegają uszkodzeniu pod wpływem upału. Wadą takiego podlewania jest również wspomaganie rozwoju nasion chwastów.

Nie czekaj z rozpoczęciem batalii przeciwko suszy, aż do nastania suchych letnich dni.

Uprawy szczególnie narażone na suszę to przede wszystkim rośliny kwietne. Również takie, które posadziliśmy co najmniej 6 tygodni wcześniej. Byliny przez pierwszy rok po posadzeniu, drzewa i krzewy przez pierwszy i drugi rok po posadzeniu. Wiele warzyw takich jak pomidory, ogórki, kukurydza, fasola, groch, cebula, dynie i selery. Niektóre krzewy na przykład truskawki, porzeczki. Ale również uprawy pojemnikowe, skrzynie wiszące, koszyki, skrzynki okienne. Dodatkowo mogą ucierpieć rośliny uprawiane na piaszczystej glebie o małej zawartości próchnicy, rośliny o płytkim systemie korzeniowym.

Nie wszystkie te rośliny są małe, niektóre na przykład hortensja, brzoza brodawkowata, różaneczniki są dużymi drzewami lub krzewami. Dbajmy również o rośliny osłonięte przed deszczem rosnące w odległości do 60 cm od ściany domu czy pod dużymi drzewami.

Optymalne nawadnianie ogrodu

Dlatego podlewajmy w regularnych odstępach czasu. Nie przyzwyczajajmy roślin do stałego codziennego dostępu wody, dajmy im możliwość optymalnego ukorzenienia się.

Jesienią i wiosną na rabatach kwiatowych, bylinowych i różanych używajmy kompostu do ściółkowania, wzbogacimy w ten sposób glebę i zapewnimy łatwiejsze magazynowanie wody na rabacie.

W upalne dni trawnik podlewajmy wieczorem lub wcześnie rano.

Jeżeli mamy utrudniony dostęp do wody, lub w czasie suszy panuje zakaz podlewania zastanówmy się nad założeniem łąki kwietnej lub rabaty preriowej zamiast trawnika. To bardzo ekologiczna i ekonomiczna uprawa. Siejesz lub sadzisz rośliny wczesną wiosną, które przez cały okres pięknie kwitną dając pożywienie owadom zapylającym. Łąka nie potrzebuje zbytnio naszej uwagi, nie używamy wody i nie kosimy jej raz w tygodniu dzięki czemu oszczędzamy czas, pieniądze i dbamy o ekosystem.

optymane nawadnianie ogrodu

Czy magazynujesz deszczówkę?

optymalne nawadnianie ogrodu

W wielu odwiedzanych przeze mnie ogrodach jest magazynowana woda deszczowa. Tak zwane oczka wodne, większe zbiorniki lub stawy utworzono po to żeby magazynować nadmiar wody z ogrodu. Wykonywane są podziemne drenaże, odprowadzające wodę z dachu wprost do zbiorników wodnych lub beczek wkopanych w ziemię.

Woda deszczowa jest doskonała do podlewania ogrodu, dlaczego jej nie wykorzystywać?

optymalne nawadnianie ogrodu

2 thoughts on “Optymalne nawadnianie ogrodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *