Przycinamy wrzosy

Wiele osób posiadających wrzosy w swoim ogrodzie zastanawia się jak dbać o te wdzięczne krzewinki i często pytają kiedy przycinamy wrzosy w ogrodach?

Wrzosy to jedne z bardziej wdzięcznych krzewinek w moim ogrodzie. Mimo, że działka nie leży w lesie, który jest naturalnym stanowiskiem występowania tych roślin, a jest raczej… żyzną pustynią, moi ulubieńcy świetnie dają sobie radę w pełnym słońcu. Lubią glebę kwaśną zasobną w próchnicę oraz rozsypaną dookoła  dobrze przekompostowaną korę sosnową lubią również jak przycinamy wrzosy.

Zauważyłam, że niektórym zdarzają się pomyłki i trudno im rozróżnić wrzosy od wrzośców. Przecież nazwy podobne i krzewinki jakby też?

Czym różną się wrzosy od wrzośców

wrzos w donicy1Wrzos łac. Calluna vulgaris to niska krzewinka kwitnąca jesienią, natomiast wrzosiec łac. Erica kwitnie wiosną. Ot i cała filozofia. Niestety, nie udało mi się utrzymać wiosennych roślinek. Zawsze miałam z nimi jakieś trudności, zwykle te, kupowane jesienią i sadzone do gruntu przemarzały, z przykrością musiałam się z nimi pożegnać. Podejmowałam próby kilkukrotnie. Właściwie to krzewinki były zwykle prezentami, sama nie pokusiłabym się o jesienne zakupy roślin zwykle kwitnących wiosną. Być może to właśnie był główny powód braku ich zimowego przetrwania. Sztucznie podpędzone do jesiennego kwitnienia. Kto się nie zna to kupi. Szczególnie jak w marketach na stoiskach ogrodniczych piszą głupoty. Uściślając na zdjęciu obok, to nie są wrzosy, a wrzośce! Wracając jednak do głównego tematu…

Kiedy i jak przycinamy wrzosy

Najlepszym momentem według mnie to pierwsze ciepłe dni kwietnia. Ziemia już przed wycinkąrozmarzła, błoto dobrze wsiąkło w glebę i przymrozki nie będą już takie straszne dla ogołoconych roślin. Zabierając się do pracy warto sobie przygotować rękawice, sekator lub jak masz dużo roślin dla ułatwienia nożyce do żywopłotu. Warto zabrać również wózek lub taczki to zbierania obciętych gałązek i grabie. Ja używam do tego celu drewnianych grabi do zbierania patyków z sadu. Zaczynamy od wycięcia uschniętych ubiegłorocznych kwiatostanów, następnie bez zbędnych ceregieli tniemy około 30% rośliny. W niektórych przypadkach uschnięte rośliny usuwamy w całości z korzeniami. W taki sposób ten bałagan robię u siebie.

 

Wysprzątane wrzosowisko czeka na nawóz i rozsypanie nowej dawki kory sosnowej.

Resztki możemy wrzucić do kompostownika lub spalić w ognisku.przycinamy wrzosy

przycinamy wrzosy

W ten łatwy i przyjemny sposób obcinam i dokładnie sprzątam wrzosowisko. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą miały ładny, gęsty pokrój oraz będą lepiej kwitły.przycięte wrzosowisko

Podziel się proszę swoimi przygodami z wrzosami lub wrzoścami. Ciekawa jestem Twoich spostrzeżeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *