Sadzimy drzewa owocowe

Taki sprytny plan na ten rok. Doświadczenie jako takie jest, miejsce jest. Do dzieła. Po wielu przemyśleniach rozmowach z sadownikami, szkółkarzami i wertowaniu książek padło na odmianę Ariva, która to charakteryzuje się późnym zbiorem, jest łatwa w uprawie, nie potrzebuje dużej ilości oprysków, jest odporna na choroby grzybowe.

nawóz

Zabierając się do pracy krok po kroku potrzebujemy

  1. koszenie i kilkukrotne zaoranie działki, która stała odłogiem kilkanaście lat. Niestety nie jestem w posiadaniu tak dużego ciągnika, a że praca jest jednorazowa najlepiej będzie ją zlecić.
  2. Kolejną rzeczą do wykonania jest zakup i rozłożenie nawozu. W moim przypadku jest to przekompostowane podłoże pieczarkowe.
  3. Zamówienie odpowiedniej ilości drzew od certyfikowanej szkółki sadowniczej.
  4. Zakup i transport drzew oraz zadołowanie ich na zimę.

Skąd pomysł na zakupy przed zimą? Jesień jest najlepszym okresem na zakup drzewek owocowych i ich sadzenie gdyż szkółki mają wtedy najlepszą ofertę. Wykopują nasadzenia roczne i dwuletnie do sprzedaży, lub przechowują je w specjalnych chłodniach. Listopad 2013 roku telefon że należy odebrać drzewka, niewiele myśląc zbieramy się i z przyczepą po pracy zasuwamy po 1200 drzew. Przyczepa mała pomieściła połowę, to co

mąż na ciągnik robi bruzdy i dołuje drzewa, ja w auto i z powrotem po załadunek sadzonek drzew. Niestety nie wszystkie się zmieściły więc, zapakowano mi 30 sztuk do auta. Zawsze działaliśmy w ten sposób, nie  trzeba wiele powtarzać i robota się w rękach pali. Skończyliśmy zakopywać drugą turę po 23 i tak szybko. Jeszcze tylko strach przed złodziejami, znakowanie farbą w sprayu i można wracać do dzieci do domu.

Wiosna radosna nadszedł najwyższy czas na sadzenie naszych zadołowanych na jesieni drzew jabłoni. Pole pod nasadzenia należy zaorać najlepiej dwukrotnie, oraz koniecznie użyć glebogryzarki. Takie otwory pod drzewka wykopaliśmy przy pomocy ciągnika i specjalnego świdra.

Sadząc drzewka należy wcześniej namoczyć cały system korzeniowy, ponieważ taka praca zwykle się przedłuża należy wszystkie drzewa dobrze zabezpieczyć przed wysychaniem. Koniecznie należy przyciąć zbyt długie korzenie i zalać wodą wykopany otwór pod nasadzenie. Później to już sama przyjemność zakopywania i udeptywania drzewek.

Leave a Reply