Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Co robimy w ogrodzie po Zimnych Ogrodnikach

18 maja 2024 - 19 maja 2024

co robimy w ogrodzie w maju

Co to jest „Zimni Ogrodnicy”? Jakie prace wykonać w ogrodzie w maju?

Dawno, dawno temu,gdy jeszcze mieszkałam w lesie i uczyłam się ogrodnictwa na własnych błędach, doświadczyłam przebiegłości chłodnego okresu w pogodzie przypadającego od 12 do 15 maja w imieniny tak zwanych zimnych ogrodników Pankracego (12 maja), św. Serwacego (13 maja) i św. Bonifacego (14 maja) oraz sławnej zimnej Zośki (15 maja).

Długi weekend majowy był cudowny ciepły i słoneczny, a połowa maja zapowiadała się obiecująco,zarówno ja jak i mój sąsiad spragnieni kwiatów w ogrodzie zakupiliśmy mnóstwo niecierpków. Niestety zostaliśmy nieprzyjemnie zaskoczeni ostatnimi wiosennymi przymrozkami. W ostatniej chwili zdążyłam przykryć agrowłókniną swoje świeżo posadzone kwiaty, natomiast rośliny sąsiada zostały doszczętnie zniszczone. Od tego czasu zawsze z wysadzaniem wrażliwych roślin czekam do połowy maja i żadna cudowna pogoda mnie nie zwiedzie.

Co robimy w ogrodzie po Zimnych Ogrodnikach?

  • Wysiewamy do gruntu nasiona kwiatów jednorocznych. Na przykład portulaki wielkokwiatowej, lewkonii letniej, nasturcji większej, słonecznika, smagliczki nadmorskiej, groszku pachnącego, wilca purpurowego i innych gatunków nie wysianych wcześniej. Możemy też wysiać nasiona roślin uprawianych na kwiat cięty. Opóźnienie siewu wpłynie na kwitnienie i wydłuży jego okres.
  • Na miejsca w których kwitły wiosenne rośliny cebulowe wysiewamy kwiaty jednoroczne.
  • Wystawiamy na balkon rośliny zimujące w pomieszczeniach na przykład oleandry,fuksje, pelargonie. Warto je jednak wcześniej przesadzić do świeżej ziemi.
  • Odmładzamy przekwitłe krzewy, które skończyły kwitnienie np. tawuły forsycje, odmładzamy je wycinając po kilka najstarszych pędów.
  • Przekwitłe pędy jednoroczne na przykład migdałka trójklapowego skracamy nad 3-4 pąkiem, aby pobudzić do wytworzenia pędów z pąkami kwiatowymi w następnym roku.
  • Kosimy trawnik,a skoszoną trawę wykorzystujemy na ściółkę pod maliny, porzeczki czy jeżyny.
  • Wystawiamy na zewnątrz donice z posadzonymi pnączami, drzewami i krzewami.
  • Sadzimy do gruntu karpy dalii, kanny.
  • Ściółkujemy glebę w warzywniku, szczególnie polecane na zagony warzyw ciepłolubnych np. dyni, czy owoców np. truskawki (dobrze wysuszona słoma), borówki amerykańskiej (przekompostowana kora sosnowa). Wykorzystując ściółki, zmniejszamy ryzyko porażenia owoców przez patogeny, ściółka korzystnie wpływa na temperaturę i wilgotność gleby.

Serdecznie zapraszam Ciebie do obserwowania mnie w mediach społecznościowych Facebook 

lub Instagram

 

Szczegóły

Początek:
18 maja 2024
Koniec:
19 maja 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce wydarzenia

Twój własny ogród
Polska + Google Map

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *