Klon zielonokory

klon zielonokory opięknie przebarwionych liściach Pierwszy raz zetknęłam się z tym pięknym drzewem w Arboretum wojsławickim.  Kiedy pojechałam tam pierwszy raz była późna jesień, liście opadły i nie za bardzo było co oglądać. Wtedy go zobaczyłam i się zauroczyłam to klon zielonokory.

Niewielkie drzewo o pięknej pręgowanej zielonej korze. Acer x conspictum klon zielonokory wywodzący się od klonu pensylwańskiego naturalnie rosnącego w Ameryce Północnej w związku z czym można śmiało przypuszczać, że doskonale sprawdzi się w naszych Polskich warunkach.

Klon zielonokory ma bardzo ładne trójklapowe liście , wiosną zielone błyszczące, jesienią zaś wybarwiające się na żółtopomarańczowy kolor. Zimą ozdobą jest jego zielona, klon zielonokory kilkuletnia koronapaskowana kora. Ponoć w Polsce to drzewo dorasta do 6-10 metrów wysokości. Mam nadzieję doczekać tego momentu.

Lubi stanowiska zaciszne i słoneczne. Preferuje gleby z dużą zawartością materii organicznej o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Bardzo ładnie prezentuje się posadzony jako soliter na trawniku.

Klon zielonokory zakupiony został w Wojsławicach dwa lata temu z cichą nadzieją, że wyrośnie dorodny i piękny. Na wzór Klona Gossera, który ma niemalże identyczną korę (zdjęcie obok).

klon o paskowanej korzeWybrałam dla niego zalecane stanowisko ciche i co prawda półcieniste ale za to bezpieczne dla młodego egzemplarza, do niedawna rósł pomiędzy dużymi drzewami jabłoni, osłonięty przed wszędobylskimi wiatrami, hulającymi na mojej działce.

Na jesieni jabłonie zostały wyrwane i miałam poważne obawy jak drzewo sobie poradzi. Zimę klon zielonokory zniósł spokojnie opatulony chochołem ze słomy, jednak wiatry wiejące na tym stanowisku dały mu się we znaki niszcząc delikatne jeszcze liście.

Mimo wszystkich niedogodności drzewo rośnie świetnie nawet w wietrznych warunkach czego dowodem są pięknie przebarwione liście.

Jeżeli szukasz ciekawego i niespotykanego drzewa do swojego ogrodu, zachęcam cię do zakupu drzew o nietypowej, ozdobnej korze pięknie wyglądającej nie tylko latem ale również jesienią i zimą.

Jeżeli zaś zaplanujesz pod nimi nasadzenia roślinne, przygotuj miejsce i glebę już podczas sadzenia drzewa. Ograniczysz w ten sposób uszkodzenia bryły korzeniowej.

Mam nadzieję, że chociaż odrobinę zainspirowałam cię do sadzenia drzew, może posiadasz posiadasz już ciekawe drzewa w swoim ogrodzie? Podziel się swoimi doświadczeniami. Napisz proszę jakimi roślinami się zachwycasz i co możesz polecić początkującym ogrodnikom.

 

Zapraszam do komentowania. Po sprawdzeniu komentarz zostanie dodany na stronę.