Styczeń to najlepszy moment na rozpoczęcie planowania prac w ogrodzie.
Kto nie planuje ten wcześniej czy później polegnie. Zakupi zbyt dużo nasion, roślin w internecie, a na wiosnę będzie główkować gdzie te piękne kwiaty posadzić. Mamy czas, jest styczeń w ogrodzie, więc zróbmy plany na spokojnie. Dodatkowo warto bliżej przyjrzeć się zimowemu ogrodowi i wykonać niezbędne prace.
Planowanie zmian w ogrodzie
Zaczynając swoje planowanie najlepiej przeanalizujmy ubiegły rok w ogrodzie, a długie leniwe wieczory są do tego najlepszą okazją. Przygotujmy sobie podstawowy zestawy do planowania, książki ogrodnicze, czasopisma, katalogi z roślinami. Do tego celu niezbędny będzie plan naszego ogrodu, warto też przespacerować się po zimowym ogrodzie, zrobić zdjęcia różnych jego części i zwrócić uwagę na to, co chcielibyśmy w nim zmienić.
Mając już dokumentację fotograficzną możemy posłużyć się darmowym programem do wizualizacji projektów na przykład garden puzzle.
W programie możesz śmiało planować rabaty kwiatowe, jeżeli jednak potrzebujesz czegoś więcej , polecam zakupić za nie za niewielką opłatą licencję i umieszczając tam zdjęcia swoich zakątków ogrodowych projektować nasadzenia roślinne.
Żeby ogród również zimą pięknie się prezentował możemy posadzić krzewy zimozielone, iglaki, derenie o kolorowych łodygach, zimozielone żywopłoty, drzewka karłowe o ciekawych kształtach łodyg, rododendrony, drzewa liściaste o pięknej dekoracyjnej korze, czy wierzby o łososiowych kotkach.
W ferworze planowania nie zapomnijmy zapytać naszej najbliższej rodziny czego potrzebowaliby w ogrodzie: jakichś zmian, nowości czy zostawić wszystko tak jak było.
Prace w ogrodzie powinny być przyjemnością
Pamiętajmy przy tym, że nasz ogród powinien być przyjemnością, że pomysłów mamy wiele, ale nie zawsze nam starczy sił.
Zwróćmy uwagę ile czasu możemy poświęcić na pracę w ogrodzie, im bardziej naturalne nasadzenia tym mniej pielęgnacji potrzebuje nasz ogród. Nie możemy się bać pracy w nim, nie może to być męczarnia.
Dlatego też w kolejnym poście na temat pożytecznego łatwego w uprawie ogrodu opowiem jak stworzyć taki ogród.
Styczeń w ogrodzie – fizyczne prace
- Jeżeli podczas obchodu ogrodu stwierdziliśmy, że wszystkie owoce pozostawione na krzewach czy drzewach zostały zjedzone, a na rabatach leży gruba warstwa śniegu należy bezzwłocznie zacząć dokarmiać ptaki. Pamiętajmy, że karmniki należy umieścić w miejscu osłoniętym od mrozu i wiatru.
- W ogrodzie można już teraz wykonać niektóre pożyteczne prace. Po wyczyszczeniu i sprawdzeniu stanu użyteczności narzędzi ogrodniczych i naprawieniu popsutych należy je przenieść na swoje stałe miejsce. Łatwiej nam będzie korzystać z nich jeżeli zawsze będą poukładane w tym samym miejscu
- Jeżeli mamy w ogrodzie zarybione zbiorniki wodne, dopilnujmy żeby były maksymalnie zapełnione wodą. Dbajmy o dobre napowietrzenie, zróbmy przerębel i dbajmy aby woda w tym miejscu nie zamarzała. W naturalnych zbiornikach przydatną funkcję pełnią trzciny i pałki wodne, zapewniając stały dostęp tlenu.
- Sprawdźmy czy ogrodzenie naszego ogrodu jest szczelne. To ważne, chronimy w ten sposób młode drzewka owocowe, krzewy czy warzywa przed dziką zwierzyną. Uszkodzenia należy jak najszybciej naprawić. Jeżeli nasz ogród jest duży lub po prostu nie mamy ogrodzenia zostawmy świeżo ścięte drzewa w ogrodzie, nie sprzątajmy ich. Wtedy zwierzyna będzie zajmowała się świeżym zapachem, a nasze drzewka zostawi w spokoju. Jeżeli ten sposób nie zadziała kupmy siatkę ochronną na drzewka owocowe. Zamocujmy ją jak najwyżej się da, zające dosyć wysoko sięgają w poszukiwaniu młodych gałązek
- Uważajmy na brak śniegu w ogrodzie. Zwróćmy szczególną uwagę na skalniaki, na młode zimozielone drzewka i krzewy liściaste. Od stycznia do marca słońce może tak rozgrzać ziemię, że rośliny wykiełkują za wcześnie i zmarzną podczas mrozu. Okryjmy bezśnieżne rabaty gałęziami świerkowymi, jodłowymi. Jeżeli nie dysponujemy naturalnym materiałem okrywowym, możemy użyć białej agrowłókniny, tkaniny jutowej czy folii cieniującej z otworami. Ochroni przed przeciwnościami temperatury i mroźnymi wysuszającymi wiatrami.
- Wszelkie iglaki, jałowce kolumnowe, żywotniki, rododendrony czy żywopłoty mogą bardziej niż inne krzewy ucierpieć pod ciężarem śniegu. Dobrze jest temu zapobiec poprzez obwiązywanie jutowym sznurkiem. W miejscach gdzie często obserwujemy duże opady śniegu, należy często otrząsać śnieg z gałązek. Zwracajmy uwagę żeby zbyt mocno nie przeginać gałęzi, w mroźne dni możemy je w ten sposób uszkodzić lub połamać.
- Tulipany i inne cebulowe kwiaty nie powinny stać w pojemnikach na zewnątrz podczas utrzymujących się mrozów. Gleba szybko przemarza i uszkadza system korzeniowy, takie rośliny cebulowe giną natychmiast na wiosnę. Najlepiej naczynia postawić w chłodnej piwnicy i stale utrzymywać wilgoć w glebie. Dopiero na początku marca możemy wystawić obsadzone pojemniki na stałe miejsce w ogrodzie.
- W styczniu możemy wykonywać cięcie starszych jabłoni i gruszy. Do tego celu przygotujmy dobrze naostrzone i zdezynfekowane sekatory o różnych długościach.
- Możemy przygotować zrazy z naszych ulubionych, czy starych odmian drzew, na szczepienia wczesnowiosenne. Wybieramy pędy tegoroczne tak zwane wilki o grubości ołówka zdrowe, z dobrze nasłonecznionych miejsc. Obcięte pędy owijamy przepuszczalną wilgotną tkaniną i umieszczamy w chłodnym, ciemnym miejscu. Możemy również zakopać je w ziemi do czasu szczepienia wiosennego i nie zapomnijmy oznaczyć miejsca zakopania zrazów.
- Drzewa owocowe posadzone na południowych ścianach budynków, szczególnie grusze, brzoskwinie i winorośl mogą zostać uszkodzone późną zimą przez silne promieniowanie słoneczne i następujące potem mroźne noce. Możemy je uchronić rozkładając przed drzewkami tkaninę jutową.
- Również pnie małych krzewów potrzebują ochrony, można na nie narzucić stroisz z drzew iglastych. Mniej więcej w połowie marca przy pochmurnej pogodzie będzie można ochronę przeciwsłoneczną zdjąć.
- Pamiętajmy o schronieniu dla zwierząt pożytecznych. Małe kupki kamieni gałęzi i drewna tworzą idealne miejsca schronienia i budowania gniazd dla zwierząt pożytecznych takich jak ropuchy, jeże, jaszczurki. Nie myślmy, że wystarczy im pryzma kompostowa, nie nadaje się do tego celu. Zwierzęta nie założą tam gniazd ze względu na częste niepokojenie naszymi wizytami.
- Nadszedł czas na bielenie pni drzew owocowych, zabezpieczamy rośliny przed pęknięciami kory spowodowanymi mrozem. Takie zabiegi należy zacząć wykonywać w połowie stycznia i wystarczy bielić drzewa od południowej i zachodniej strony. Do tego celu możemy kupić w centrach ogrodniczych specjalnie przygotowane preparaty np. Florovit – wapno do bielenia pni.
- Nie zapomnijmy o częstych spacerach po ogrodzie i oglądaniu rabat. Cieszmy się zimą. Obserwujmy ptaki, róbmy zdjęcia. Spędzajmy fajny czas w ogrodzie.
Za dużo do wykonanie w styczniu w ogrodzie?
Jeżeli uważasz, że wiadomości jest zbyt wiele dla jednego ogrodnika lub nie dasz rady samodzielnie wykonać wszystkich prac. Mam dla ciebie rozwiązanie. Zaplanuj styczeń w ogrodzie na każdy weekend miesiąca. Wybierz tylko te prace ogrodnicze, które dotyczą twojego ogrodu, a pozostałe zignoruj. Wpisz to wszystko do kalendarza i po kolei wykonuj. A ponieważ prace będziesz wykonywać weekendowo, przez cały tydzień możesz się do nich przygotować.
Dla ułatwienia przygotowałam listę zadań do wydrukowania, wystarczy, że odznaczysz wykonane prace. Kliknij na obrazek w celu pobrania listy.