Hortensje ogrodowe ostatnio podbijają swoją popularnością fora internetowe, portale społecznościowe i czasopisma ogrodnicze.
Nic w tym dziwnego, różnorodność odmian, niezaprzeczalna uroda i praktycznie bezobsługowość sprawia, że każdy chciałby mieć je w swoim otoczeniu. Dlatego na podstawie swoich doświadczeń postaram się przybliżyć najciekawsze odmiany, sposoby na pielęgnację i optymalne miejsca sadzenia hortensji.
Wiele kłopotów i frustracji może sprawiać podstawowe rozróżnienie odmian hortensji, co jest istotne ze względu na pielęgnację i stanowisko uprawy. Zacznijmy od hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla).
Zwykle hortensje wytwarzają kwiaty już pod koniec lata i chcąc aby roślina pięknie kwitła jesteśmy zmuszeni solidnie okrywać hortensję ogrodową na zimę aż do zimnych ogrodników (12-15 maja) żeby pędy z kwiatami nie przemarzły.
Niezawodnie kwitnące i warte uprawy hortensje ogrodowe
Są to odmiany kwitnące zarówno na pędach ubiegłorocznych jak i tegorocznych. Sadząc je w swoich ogrodach mamy pewność kwitnienia a jedynym kłopotem staje się kolor kwiatów, który możemy regulować poprzez kwaśność gleby. Ale o tym później. Teraz skupmy się na kilku niezawodnych odmianach:
- Hortensja ogrodowa 'Diva Fiore’ która jest nowością na rynku, dorasta od 80 do 150 cm wysokości przy szerokości od 60 do 120 cm, jej roczny przyrost producent szacuje na około 5 do 20 cm. Roślina niezawodnie kwitnie od maja do listopada i co dla nas najważniejsze rozwija kwiaty na nowych pędach, więc nie straszne jej przymrozki. Kwiaty mogą być różowe lub niebieski czy też fioletowe. najlepszym stanowiskiem uprawy jest półcień a najbardziej intensywny kolor kwiatów przybiera przy pH gleby powyżej 6,0 i bardzo lubi dużą ilość wody. Doskonale sprawuje się na rabatach posadzona w grupach jak i w donicach. Oczywiście jest mrozoodporna, lecz sadzona w nieocieplonych donicach może przemarzać, dlatego chowajmy je na zimę do nieogrzewanych pomieszczeń.
- Hortensja ogrodowa 'Otaksa’ swoje niezawodne kwitnienie zaczyna od czerwca do sierpnia i jest najstarszą odmianą dostępną również pod zamienna nazwą 'Joseph Banks’ Hortensja ogrodowa dorasta od 1,2 do 1,8 cm na szerokość podobną wzrostowi, dlatego też zwróćmy na dość pokaźne rozmiary rośliny sadząc ją w grupach, zachowajmy rozsądne odstępy pomiędzy hortensjami. Zważywszy na jej niezaprzeczalną urodę możemy pokusić się o posadzenie jej jako soliter na eksponowanym stanowisku. Wracając do urody, odmiana ta charakteryzuje się dużymi kulistymi kwiatostanami rozwijającymi się na nowych przyrostach jak i na zdrewniałych już, ubiegłorocznych pędach. Rozwija kwiaty w kolorze różowym lub niebieskim w zależności od kwasowości gleby. Jest w pełni mrozoodporna, a posadzona w półcieniu i wilgotnym stanowisku odwdzięczy się niezawodnym kwitnieniem.
- Hortensja Bloomstar 'Endless Summer’ ciekawa odmiana o czerwonych pędach, nadająca się nawet na kwiaty cięte do wazonu czy suszenia, gdyż stale wypuszcza nowe kwiatostany. Dorasta do około metra wysokości i szerokości. Możemy sadzić ja w małych ogrodach i pojemnikach. Żeby utrzymać piękne kwitnienie należy często zasilać nawozem do hortensji lub użyć tego o przedłużonym działaniu. Na zimę wystarczy przysypać korzenie ziemią liściową bądź torfem lub korą.
- Hortensja ogrodowa 'Salsa’ o niespotykanych obrzeżonych około 15 centymetrowych kwiatach, dorasta do około 1,5 metra wysokości w szerokości.
- Hortensja ogrodowa 'Peppermint’ o bardzo interesujących biało – obrzeżonych kwiatostanach, w zależności od gleby kwiaty mogą być różowo białe lub niebiesko białe. Ta japońska odmiana kwitnie zarówno na nowych jak i ubiegłorocznych pędach dlatego też mamy gwarancję, że zobaczymy pięknie kwitnące kwiatostany. krzew dorasta do około 1 metra wysokości i podobnej szerokości. kwitnie od czerwca do października jest całkowicie mrozoodporna. Pięknie prezentuje się sadzona w ogrodach przydomowych w grupach lub w donicach. Oczywistym zdaje się przy uprawach hortensji ogrodowej, że wymaga stanowiska cienistego czy pół cienistego oraz żyznej i wilgotnej gleby.
- Hortensja 'Miss Saori’ piękna odmiana o ciekawych ślicznych kwiatach zebranych w 20 centymetrowe wiechy. Jej niewątpliwą zaletą są ciemne prawie brązowe liście. Kwitnienie rozpoczyna pod koniec czerwca, a kończy pożną jesienią stopniowo zmieniając kolor kwiatów. dorasta do około 1,2 metra wysokości i takiej samej szerokości. Sadząc w szpalerze należy zachować odstęp około 90 do 120 centymetrów. Nadaje się również do obsadzania donic i pojemników na zacienione tarasy. 'Miss Saori’ to rzadko spotykana odmiana dlatego warto poszukać jej w sklepach internetowych i cierpliwie czekać na dostawę.
- Hortensja ogrodowa 'Nikko Blue’ reklamowana jako najbardziej niebieska odmiana, zawiązuje duże bo około 20cm kwiatostany, o pokroju kulistym,jej zaletą są również ciemnozielone błyszczące zdobiące roślinę liście. Kwitnienie rozpoczyna się od czerwca do jesieni, zalecana odległość sadzenia co 80- 90 cm. Dorasta do około 1,2 cm wysokości przy podobnej szerokości. Uwaga należy ja dobrze okrywać na zimę i nie ciąć gdyż kwitnie na ubiegłorocznych pędach.
- Hortensja ogrodowa 'Cameroun’ niezawodna odmiana o dużych kulistych kwiatach, która kwitnie również na nowych pędach. Rzadko spotykana w sprzedaży i trudna do zdobycia. Jednak późne wiosenne przymrozki lub ostra zima może uszkodzić pąki kwiatowe, które już są wykształcone. Ta odmiana hortensji ogrodowej jest jedną z najodporniejszych, kapryśna pogoda nie powinna jej zaszkodzić, ponieważ zakwitnie na nowych przyrostach. Kwitnie od lata do późnej jesieni, dorasta do 1,2 m wysokości i podobnej szerokości. może być również sadzona w pojemnikach. Stanowisko półcieniste i cieniste, gleba kwaśna i wilgotna. Aby dobrze kwitła można zastosować nawóz do hortensji o przedłużonym uwalnianiu. Na zimę można usypać wokół korzeni kopczyk z torfu lub kory mieszanej.
- Hortensja ogrodowa 'Bodense’ wczesna i powtarzająca odmiana dorastająca do 1,3 m wysokości i szerokości. kwitnie od czerwca do września. Miejsce sadzenia jak u innych hortensji ogrodowych cieniste lub półcieniste. Pamiętajmy o tym, gdyż w pełnym słońcu ulegają poparzeniu jej delikatne kwiaty.
- Hortensja ogrodowa 'Youmefour’ ma przepiękne półpełne kwiaty, różowo kwitnąca przedstawicielka grupy You & Me®
- Hortensja ogrodowa 'Westfalen’ stara i niezawodna odmiana kwitnąca zarówno na pędach zdrewniałych jak i jednorocznych.

- Hortensja ogrodowa 'Royal Red’ jeden z najpiękniejszych krzewów o efektownych kulistych sięgających od 22- do 28 cm. kwiatach. Kwitnienie przypada od czerwca do sierpnia, jedyną wadą jest to, ze hortensja kwitnie na zeszłorocznych pędach. Krzew dorasta do 1,5 cm wysokości i ma grube silne pędy. Doskonale rośnie w półcieniu na eksponowanych stanowiskach w towarzystwie iglaków. Jej zasuszone duże kwiatostany doskonale nadają się do jesiennych bukietów.
O co chodzi z tymi kolorami i jak możemy na nie wpływać?
Nawożenie stosujemy najlepiej nawozami zakwaszającymi glebę naprzemiennie np. na wiosnę siarczanem potasu, a w okresie wzrostu azotowym siarczanem amonu. Średnio łyżka nawozu na roślinę około 2-3 letnią pod większe okazy więcej nawozu. W handlu dostępne są specjalnie przygotowane mieszanki nawozów dla hortensji. Jeżeli chcemy mieć kwiaty w kolorze niebieskim podlewajmy rośliny nawozem z zawartością siarczanu glinu.
Jak, gdzie, kiedy sadzimy i pielęgnujemy hortensje ogrodowe?
Hortensje najlepiej kupować i sadzić w okresie kwitnienia, wtedy mamy pewność co do odmiany i koloru kwiatów jakie planujemy w ogrodzie. Hortensje ogrodowe sadzimy w cieniu lub półcieniu, gleba musi być dobrze przygotowana, zasilona kompostem wymieszana z kwaśnym torfem i dostatecznie wilgotna. Pielęgnacja hortensji ogrodowych polega przede wszystkim na:
- starannym okrywaniu na zimę hortensji kwitnących na pędach tegorocznych np. 'Royal Red’ białą agrowłókniną lub matą słomianą
- okrywaniu bryły korzeniowej rozdrobniona kora sosnową, torfem lub kompostem,
- rośliny sadzone w donicach przenosimy na zimę do chłodnego, nieogrzewanego i najlepiej ciemnego pomieszczenia (piwnicy lub garażu) wiosną stopniowo je hartujemy wystawiając na zewnątrz (nie na pełne słońce) na klika godzin w ciepłe dni.
- przycięciu TYLKO przekwitłych kwiatostanów. Nie tniemy do samej podstawy, krzew wtedy nie zakwitnie! Możemy ciąć jeżeli chcemy uformować krzew, zróbmy to od razu po wydaniu kwiatów, lub jeżeli hortensja nie kwitnie.
- pamiętajmy o regularnym podlewaniu i zasilaniu rośliny nawozami przeznaczonymi do hortensji. Zaczynamy już na wiosnę. Z tyłu pudełka nawozowego zawsze jest dokładny opis, a nawet obrazkowa rozpiska o terminach i ilościach dawkowania nawozu. Jeżeli nie mamy czasu lub ochoty na ciągłe nawożenie, kupmy nawóz długo działający.

Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić podstawowe kwestie związane z hortensjami i zachęcić do zadania sobie trudu i znalezienia uroczych i łatwych w hodowli trwałych odmian hortensji ogrodowych. Jeżeli masz jakieś pytania, pisz śmiało, postaram się odpowiedzieć jak najszybciej.
Już wkrótce wyjaśnię najważniejsze kwestie związane z hortensjami bukietowymi. Zapraszam do obserwowania moje media społecznościowe
https://www.instagram.com/ogrodowa.farma.garden/
oraz na Facebook
https://www.facebook.com/pisanekwiatami/
