Hardwicj Hall

Hardwick – angielskie ogrodnictwo

Angielskie ogrody są dla mnie niebywałą inspiracją do pracy nad własnym miejscem na ziemi. Lubię zachwycać się niezwykłymi łączeniami roślin na rabatach, brać z tych doświadczeń jak najwięcej.

Podczas mojej wizyty w Hardwick Hall w czerwcu pogoda poprawiła się, było już sucho i ciepło, co jest niebywałe w Anglii. W oczekiwaniu na ogrodnika, który miał oprowadzić nas po rozległym terenie delektowałam się zewnętrznymi rabatami. W tym roku wiosna była bardzo nieprzyjemna, zimna i mokra, ogrodnik opowiadał o dużych zniszczeniach, stojącej wodzie na trawnikach, które jak najszybciej należało zregenerować. Fachowcom udało się to znakomicie, miejsce to w każdym momencie zwiedzania przyciągało w inną stronę ogrodu. Było tak pięknie, że mimo mapy trudno było obejrzeć wszystkie zakątki i skupić się na szczegółach.

mapa Hardwick hall
Mapa ogrodu Hardwick

Spektakularne róże wspinające się po ścianach i pergolach lub lawendowe krzewy, uwalniające mocny zapach podczas mijania. Gdzie okiem nie sięgnąć, cały ogród Angielski aż tryskał świeżością, kwitnącymi krzewami, soczystą zielenią i kolorowymi kwiatami.

Angielskie ogrodnictwo
Bylinowe rabaty na tle muru

Stąpając po lekko żwirowych ścieżkach mijałam pięknie skomponowane rabaty bylinowe. Bujne łany kocimiętek ścielące się na ścieżkach wabiły niezliczone ilości owadów zapylających. Niektórymi kompozycjami warto się zainspirować i przenieść do naszych ogrodów. Zanim jednak skusimy się na zakupy niespotykanych roślin w Anglii, sprawdźmy czy są odporne na ujemne temperatury.

Angielskie ogrodnictwo

Ogród kuchenny Hardwick

O tej porze roku nasiona i sadzonki pieczołowicie przygotowywane w szklarniach zostały już przeniesione do gruntu. Dary z ogrodu kuchennego Hardwick – kapusty, kalafiory czy inne rozrośnięte warzywne trafiają do lokalnych kuchni i restauracji. Nic nie może się zmarnować.

Angielskie ogrodnictwo
Rabata z roślinami jadalnymi
Angielskie ogrodnictwo
Wejście do ogrodu kuchennego

Nowatorskie podejście do roślin

Od wschodniej zacisznej strony w ogrodzie posadzono piękne róże hybrydowe oddzielone niskimi strzyżonymi ścianami żywopłotu z cisów. Jesienią ogrodnicy postanowili zmienić sposób uprawy róż, każda rabata została zasilona bogatą ilością obornika, a krzewy aby uniknąć wyłamywania przez wiatr i śnieg zostały umiejętnie przycięte. Z opowieści naszego przewodnika wynikało, że tego typu postępowanie było pionierskim wydarzeniem w ogrodach zarządzanych przez National Trust (to taki Brytyjski Narodowy Fundusz na rzecz Renowacji Zabytków). Na każdą zmianę czy nowatorskie podejście do roślin należy omówić i uzyskać zgodę organu zarządzającego historycznym ogrodem. Ogrodnicy mieli obawy przed wprowadzeniem zmian, jednak jak widać na zdjęciach róże i byliny odwdzięczyły się pięknym kwitnieniem.

Angielskie ogrodnictwo
Biała rabata różana

Angielskie ogrodnictwo

Ogrody w Hardwick urzekają pięknymi, zadbanymi, doskonale strzyżonymi formalnymi żywopłotami z cisa, ładem przestrzeni, ogrodem warzywnym i fantastycznym sadem jabłoniowym, który zadziwił mnie metodami prowadzenia i cięcia drzew. Aby ochronić drzewa przed chorobami grzybowymi drzewa owocowe są cięte od środka ku górze, tworząc jakby odwrotny stożek. A ponieważ ograniczono metody chemiczne w ogrodzie jest to najlepszy sposób zadbania o drzewa. Poniżej zamiast klasycznej angielskiej trawy posiano łąkę kwietną wabiąca owady zapylające i tworząc naturalny ekosystem.

Angielskie ogrodnictwo
Stary sad jabłoniowy uprawiany w zgodzie z naturą
Angielski sposób przycinania drzew owocowych
Ciekawa metoda cięcia drzew jabłoni

Dom Bess of Hardwick

Niezwykły dom dla niezwykłej kobiety. Bess of Hardwick (1527 – 1608), była potężną i utalentowaną kobietą, stworzyła zarówno Hardwick Hall, jak i Chatsworth House. Jej cztery małżeństwa doprowadziły ją do zostania jedną z najbogatszych kobiet w elżbietańskiej Anglii.

Nowoczesny jak na owe czasy dom zbudowany został na wzgórzu między Chesterfield i Mansfield, z widokiem na okolicę Derbyshire. Został zaprojektowany przez Roberta Smythsona w 1590 roku. Budynek był odbiciem ogromnego bogactwa. Nietypowy projekt, zakładał ogromną ilość dużych szklanych okien, które w XVI wieku były opodatkowanym luksusem. Każda z trzech kondygnacji ma coraz wyższy sufit, żeby zaznaczyć ważność osób mieszkających w pokojach. Oczywiście najpiękniejsza i najlepsza mieszkała na najwyższym piętrze.

angielskie ogrodnictwo
Rabaty bylinowe w całej okazałości na tle ogromnego domu

Krajobraz

Z okien domu rozpościera się piękny widok na okolicę. Zwróćmy uwagę na oś widokową, tam w oddali za strzyżonymi cisami rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na las, wydaje się, że posiadłość Hardwick nie ma końca.

To nie jest zwyczajny zbiornik wodny, służy jako przeciw pożarowa rezerwa wody. Jest bardzo głęboki, a mim oto nie ugasiłby nawet małej części wiekowego domu.

Dla zainteresowanych podaję adres ogrodu:

Doe Lea, Chesterfield S44 5QJ, Wielka Brytania

Zapraszam do komentowania. Po sprawdzeniu komentarz zostanie dodany na stronę.