Najpiękniejsza brzoza pożyteczna Doorenbos

brzoza pożyteczna doorenbosUrzekająca uroda, powolny wzrost, duże przebarwiające się jesienią na żółto liście, oto główne zalety najpiękniejszej brzozy pożytecznej Doorenbos.

Niezaprzeczalnym walorem drzewa jest śnieżnobiała kora, która w okresach jesienno – zimowych niezwykle pięknie wyróżnia się w ogrodzie.  Dużą zaletą brzozy Doorenbos jest duża wytrzymałość na mróz, dlatego też polecana jest do bezobsługowych ogrodów. Moich brzóz nigdy nie okrywałam, nie obawiałam się mrozów, nie było takiej potrzeby.

Świetnie nadaje się zarówno do małych jak i dużych ogrodów, cudownie wygląda sadzona w grupach. Ażurowa korona sprawia, że śmiało można odpoczywać w jej cieniu ale równocześnie nie zacienia ogrodu.

Kupujmy drzewka ze sprawdzonych szkółek ponieważ młode egzemplarze korę mają podobną do „zwykłej” brzozy i dosyć łatwo się oszukać. Dopiero po kilku latach kora zaczyna się zmieniać i złuszczać odsłaniając czysto biały kolor.

Brzozy te nie są wymagające, wystarczy im przeciętna ogrodowa gleba i trochę wilgoci. Jedynym problemem jaki zaobserwowałam to drobne uszkodzenie kory podczas koszenia, może się ono przemienić w trudno gojącą ranę. Nawet smarowanie odpowiednimi maściami sadowniczymi nie uchroniło drzewa przed szkodą. Zatem uważajmy podczas koszenia aby nie uszkodzić drzewa.

Planując sadzenie brzozy pożytecznej Doorenbos weźmy pod uwagę ich dosyć płytki system korzeniowy. Proponuję już na etapie nasadzeń skomponować docelowy wygląd rabaty sadząc w tym samym czasie rośliny towarzyszące i okrywowe.

Kiedy sadzimy brzozy Doorenbos?

Najdogodniejszym terminem jest wiosna, chociażby z tego względu, że można w dobrej cenie nabyć sadzonki kopane z gruntu z całą bryłą korzeniową zawinięte w tzw. balot, czyli worek jutowy. Ja swoje brzozy kupowałam w kwietniu, tuż przed wypuszczeniem liści. Jesteśmy wtedy w stanie sprawdzić czy drzewko rzeczywiście jest żywe. Wystarczy zaobserwować czy roślina wypuszcza zielone końce listków.

Jeżeli zaś mamy możliwość kupienia brzozy w pojemniku, szkółkowaną kilka lat, to możemy posadzić w dogodnym dla siebie terminie. Byle nie w upalne lato,  Chciałabym zwrócić uwagę, że młode brzozy Doorenbos na początku nie posiadają śnieżnobiałej kory, nabywają ją z wiekiem. Nie zapomnijmy o wykopaniu odpowiednio dużego dołka pod roślinę i podaniu kompostu, zleżałego obornika, czy wiórków rogowych oraz  o obfitym podlaniu rośliny.

Rozstawa sadzenia czyli co ile sadzić brzozę Doorenbos?

U mnie w ogrodzie starałam się zachować co najmniej 5 metrów odstępu, ale rosną one swobodnie. Uważam, że taka rozstawa jest najbardziej optymalna, aby zachować swobodny rozrost bryły korzeniowej i korony drzewa. A zawieszony między drzewami hamak umili odpoczynek.

Ale to u mnie… spójrz poniżej. Przykład ogrodu pokazowego trzy brzozy posadzone bardzo blisko

Natomiast na tym zdjęciu brzoza posadzona jako tzw. soliter. Jedyna na rabacie, a jakże piękna.

To już zdjęcie z mojego ogrodu. I rozstawa co 5 metrów. W związku z tym, że mój ogród stale się powiększa, dosadziłam dodatkowo trzy brzozy.

Bardzo blisko posadzone brzozy

Zachęcam do zainspirowania się innymi roślinami, które uprawiam w ogrodzie. Wystarczy kliknąć tutaj ROŚLINY

5 thoughts on “Najpiękniejsza brzoza pożyteczna Doorenbos

  1. Uwielbiam brzozy, tę odmianę także. I masz rację, że ostrzegasz przed kupnem w niesprawdzonych miejscach – ja tak kupiłam 2 egzemplarze, z których jeden okazał się być czymś innym.

  2. Piękna! Planuje jej nasadzenie na tyle ogrodu w towarzystwie dereni i traw wzdłuż granicy działki. W jakiej odległości najbezpieczniej będzie je sadzić? Działka ma szerokośc 23 m, czy 4-5 sztuk to wystarczając ilość?

    1. Angelika, wszystko zależy od stylu ogrodu jaki sobie zaplanowałaś. Jeżeli chcesz posadzić brzozy doorenbos w formie szpaleru myślę, że 5 sztuk powinno wystarczyć. W moim zagajniku dla bezpieczeństwa sadziłam je co 5 metrów. Jeszcze dobrze byłoby odsunąć się od ogrodzenia około 3-4 metry. Wiem, że to sporo, ale należy mieć na uwadze, że dorastają do 7 metrów wysokości! Ich biała kora najładniej prezentuje się na tle zielonej ściany np. z cisów. Trzeba mieć na uwadze, że one rosną dosyć wolno i dają ażurowy cień. Dlatego zwróć uwagę gdzie chcesz posadzić trawy ozdobne, np. miskanty. Te najładniej rosną w pełnym słońcu. Najlepsze co możesz zrobić zanim przystąpisz do sadzenia, to zaplanować wszystko na kartce i w celu wizualizacji skorzystać z darmowego programu np. garden puzzle. Zobaczysz sobie w jaki sposób najlepiej skomponować nasadzenia. Spróbuj to bardzo fajna zabawa.

Zapraszam do komentowania. Po sprawdzeniu komentarz zostanie dodany na stronę.