Najpiękniejsza brzoza pożyteczna Doorenbos

brzoza pożyteczna doorenbosUrzekająca uroda, powolny wzrost, duże przebarwiające się jesienią na żółto liście, oto główne zalety najpiękniejszej brzozy pożytecznej Doorenbos.

Niezaprzeczalnym walorem drzewa jest śnieżnobiała kora, która w okresach jesienno – zimowych niezwykle pięknie wyróżnia się w ogrodzie.  Dużą zaletą brzozy Doorenbos jest duża wytrzymałość na mróz, dlatego też polecana jest do bezobsługowych ogrodów. Moich brzóz nigdy nie okrywałam, nie obawiałam się mrozów, nie było takiej potrzeby.

Świetnie nadaje się zarówno do małych jak i dużych ogrodów, cudownie wygląda sadzona w grupach. Ażurowa korona sprawia, że śmiało można odpoczywać w jej cieniu ale równocześnie nie zacienia ogrodu.

Kupujmy drzewka ze sprawdzonych szkółek ponieważ młode egzemplarze korę mają podobną do “zwykłej” brzozy i dosyć łatwo się oszukać. Dopiero po kilku latach kora zaczyna się zmieniać i złuszczać odsłaniając czysto biały kolor.

Brzozy te nie są wymagające, wystarczy im przeciętna ogrodowa gleba i trochę wilgoci. Jedynym problemem jaki zaobserwowałam to drobne uszkodzenie kory podczas koszenia, może się ono przemienić w trudno gojącą ranę. Nawet smarowanie odpowiednimi maściami sadowniczymi nie uchroniło drzewa przed szkodą. Zatem uważajmy podczas koszenia aby nie uszkodzić drzewa.

Planując sadzenie brzozy pożytecznej Doorenbos weźmy pod uwagę ich dosyć płytki system korzeniowy. Proponuję już na etapie nasadzeń skomponować docelowy wygląd rabaty sadząc w tym samym czasie rośliny towarzyszące i okrywowe.

5 myśli na “Najpiękniejsza brzoza pożyteczna Doorenbos”

  1. Uwielbiam brzozy, tę odmianę także. I masz rację, że ostrzegasz przed kupnem w niesprawdzonych miejscach – ja tak kupiłam 2 egzemplarze, z których jeden okazał się być czymś innym.

  2. Piękna! Planuje jej nasadzenie na tyle ogrodu w towarzystwie dereni i traw wzdłuż granicy działki. W jakiej odległości najbezpieczniej będzie je sadzić? Działka ma szerokośc 23 m, czy 4-5 sztuk to wystarczając ilość?

    1. Angelika, wszystko zależy od stylu ogrodu jaki sobie zaplanowałaś. Jeżeli chcesz posadzić brzozy doorenbos w formie szpaleru myślę, że 5 sztuk powinno wystarczyć. W moim zagajniku dla bezpieczeństwa sadziłam je co 5 metrów. Jeszcze dobrze byłoby odsunąć się od ogrodzenia około 3-4 metry. Wiem, że to sporo, ale należy mieć na uwadze, że dorastają do 7 metrów wysokości! Ich biała kora najładniej prezentuje się na tle zielonej ściany np. z cisów. Trzeba mieć na uwadze, że one rosną dosyć wolno i dają ażurowy cień. Dlatego zwróć uwagę gdzie chcesz posadzić trawy ozdobne, np. miskanty. Te najładniej rosną w pełnym słońcu. Najlepsze co możesz zrobić zanim przystąpisz do sadzenia, to zaplanować wszystko na kartce i w celu wizualizacji skorzystać z darmowego programu np. garden puzzle. Zobaczysz sobie w jaki sposób najlepiej skomponować nasadzenia. Spróbuj to bardzo fajna zabawa.

Leave a Reply