Budujemy rabatę

rabataMarzy Ci się zupełnie nowa rabata w miejscu, którego jeszcze szpadel nie dotykał? Nie wiesz jak się do tego zabrać? Poczekaj pomogę ?

Planując ogród weź pod uwagę całościowy jego obraz, a nie tylko jedną rabatkę z kwiatkami w miejscu bliżej nieokreślonym.

Ponieważ w moim przypadku mam zaplanowany cały ogród, oczekuję tylko na wycinkę sadu jabłoniowego, aby móc go z pełną satysfakcją zagospodarować pokażę teraz w jaki sposób zrobić rabatę kwiatową.

Najpierw plan. Możesz oczywiście zrobić rabatę w taki sposób jaki ci się podoba, ale efekt końcowy może nie być taki jakiego oczekiwałaś. Źle wymierzony, za mało, bądź za dużo roślin, jedne gatunki są większe od drugich i się zagłuszają, potrzebują zupełnie różnych wymagań glebowych,  innego stanowiska czy zapotrzebowania wodnego. Dlatego zalecam planowanie. Plan możesz narysować odręcznie, jak na obrazku powyżej. Możesz również zrobić to na komputerze używając bezpłatnych lub płatnych programów.

plan rabaty

rabata całoroczna

Przejdźmy do wykonania

  1. Znacz teren. Zrób to sznurkiem (tak jak na obrazku powyżej), farbą w sprayu, lub wężem ogrodowym. Następnie zbierz wierzchnią warstwę darniny (czyli trawę i chwasty).

    Nie polecam przekopywania, rozdrabniania i używania glebogryzarki. Dlaczego? Zaczynając rabatę w nowym miejscu (tak jak w tym przypadku) mamy do czynienia z mocno zachwaszczoną glebą. Największym problemem jest perz, który można usunąć w jedyny znany mi ekologiczny sposób czyli wykopując. Podkreślam jest to zabieg ekologiczny, możesz pokusić się o użycie herbicydu, ale na założenie rabaty musisz poczekać kilka tygodni.

  2. Kolejnym krokiem po zdjęciu darni i chwastów jest już większa frajda, bo możesz spokojnie przekopać kilkukrotnie glebę, rozluźniając ją. Jeżeli jest zbyt zwarta, gliniasta dodaj kompost, torf lub ziemię ogrodniczą zakupioną w markecie. Po takich zabiegach ustaw rośliny według planu. Następnie sprawdź ze wszystkich stron czy podoba ci się takie ustawienie. Pamiętaj nie musisz sztywno trzymać się planu, możesz przestawiać rośliny tak jak ci się podoba. To jest twoja rabata. Jeżeli wszystko pasuje możesz zacząć sadzić.

    Jesienią dosadziłam jeszcze rośliny cebulowe: krokusy, tulipany, żonkile, czosnek ozdobny.

    wiosna

    Pamiętaj!

    Planując rabatę postaraj się, aby pięknie wyglądała przez cały rok. Tak dobieraj gatunki roślin, (krzewy, byliny, kwiaty jednoroczne) żebyś mogła nieustannie cieszyć się kolorami, kształtami i zapachami ?

    Zachęcam do dzieła!

    Zachęcam do subskrypcji bloga ? wkrótce pokażę jak zmieniają się rabaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *