zachodnia strona ogrodu

Ostnica cieniutka

Ostnica cieniutka lub stipa, jak siać, uprawiać i gdzie posadzić ?

Od kilku lat zakładam rabaty trawiaste w swoim ogrodzie i ku mojemu zdumieniu najpiękniej prezentuje się ostnica cieniutka (Stipa tenuissima). Niezwykle łatwa w uprawie, zwiewna i piękna, muskana wiatrem wygląda fenomenalnie. Więcej o tej niezwykłej trawie piszę poniżej.

ostnica z jeżówkami
Ostnica w kompozycji z jeżówkami

Jakie stanowisko uprawy ostnicy

Ostnica lubi stepowe klimaty, czyli dużo słońca, przepuszczalną glebę, więc w zimnej gliniastej nie urośnie tak okazale. Przeciętna ziemia ogrodowa będzie idealna dla tej trawy, nie wymaga nawożenia ani specjalnych zabiegów. Jak tylko się ukorzeni nawet susza jej nie straszna. Dlatego sadzę ją na rabatach trawiastych, które nie wymagają większych nakładów pracy. Nie lubi podmokłego podłoża oraz cienistych zakątków ogrodu. Stipa dorasta do około 50-60 cm. Warto wiedzieć, że ostnica najpiękniej wygląda w trakcie kwitnienia. Chodzi o te słomkowe kwiatostany trawy, które pokazują się późnym latem (widoczne na zdjęciu poniżej). To właśnie przez ich ciężar roślina zaczyna się przewieszać. Pod wpływem deszczu może się pokładać, ale potem dosyć szybko wysycha i znów zachwyca swoją urodą.

ostnica cieniutka
Stipa/ostnica z widocznymi już nasionami
ostnica stipa w towarzystwie bylin
Ostnice w towarzystwie rozchodnika. Posadzona po trzmieliną oskrzydloną, która jesienią pięknie się przebarwia na kolor czerwony.
ostnica cieniutka
Ostnica cieniutka – w prawym dolnym rogu, posadzona na rabacie trawiasto bylinowej.

Skąd wziąć sadzonkę ostnicy/stipy?

Trawę możesz kupić już na początku czerwca (w zależności od pogody) w centrach ogrodniczych, bezpośrednio od ogrodnika lub wyhodować samodzielnie.

ostnica młode sadzonki
Młoda ostnica z własnej hodowli w towarzystwie szałwii.

Jak ja to zrobiłam

Kilka lat temu posadziłam 3 sztuki kupione w sklepie ogrodniczym, przetrwały jedną zimę i byłam bardzo zadowolona. Niestety, kolejna była zbyt mroźna i wszystkie stipy wypadły. Dlatego przezornie zbieram nasiona i samodzielnie wysiewam ostnicę około połowy lutego. Roślina szybko wschodzi, ale sporo czasu zajmuje jej wyrośnięcie w dorodne kępy traw.

Pierwszy raz wysiałam ją do dużego pojemnika, następnie po dwóch tygodniach musiałam przepikować siewki do multiplatów. Następnie po kilku tygodniach, kiedy roślina dobrze się ukorzeniła przesadziłam ją do doniczek. Niestety, zbyt dużo czasu mi to zajęło. Dlatego w tym roku postanowiłam od razu posiać ostnicę do większych multiplatów, żeby ograniczyć przesadzanie.

Poniżej zdjęcia z mojego pierwszego wysiewu i pikowania.

rozsada ostnicy
Małe multiplaty po lewej stronie i doniczki kartonowe

Poniżej gotowa sadzonka z rozrośniętym systemem korzeniowym.

młode sadzonki ostnicy
Roślina dobrze ukorzeniona

Stipa przesadzona do papierowych doniczek.

W moim dużym ogrodzie, gdzie mieszkają i grasują różne stworzenia miałam kłopot z ukorzenieniem się roślin wsadzonych z tymi doniczkami. Mimo oberwania spodu oraz góry doniczki, krety i nornice nie mogły zaakceptować takich nowości w ogrodzie. Cały czas chciały się pozbyć tych doniczek i wypychały je nad rabatę. Nigdy więcej.

przesadzanie ostnicy
Niestety tych doniczek nie polecam, miało być wygodnie, ale dosyć szybko przesychają.

Jak zadbać o ostnice po zimie

Z ogólnego założenia, stipa jest w naszym klimacie rośliną jednoroczną, ponieważ pochodzi z cieplejszych rejonów świata. Jednak zdarza się, że podczas łagodnej zimy, udaje się ją zachować. Podczas wczesnowiosennych zabiegów na rabatach można wstępnie rozpoznać czy nasze trawy przetrwały mrozy. Zwykle widać w kępkach zielone pasemka trawy. Jeżeli po rozgarnięciu nie widzisz w kępie nic zielonego, a podczas próby wyczesywania stipa się rozwarstwia i jest mocno brązowa w środku, nie udało się jej przezimować. Wtedy pozostaje nam usunąć ją na kompost.

Czy można ostnicę ciąć?

Osobiście nie polecam, jednego roku zrobiłam cięcie ostnicy i wyglądała nieładnie na rabacie, długo dochodziła do siebie. Lepiej ją wyczesać rękami uzbrojonymi w rękawiczki, natomiast zlepione końskie ogony można delikatnie wyciąć, tak, żeby roślina zachowała ładny pokrój.

Czy można ostnicę posadzić w donicy?

Stipa doskonale radzi sobie w donicach z różnego rodzaju kwiatami. Używałam jej do jesiennych kompozycji z wrzosami, marcinkami i chryzantemami. Nadaje kompozycji lekkość i wypełnia puste miejsce.

ostnica w donicy

Mam nadzieję, że chociaż trochę przekonałam do zastosowania ostnicy w ogrodzie.

Masz pytania lub sugestie koniecznie daj mi znać w komentarzu.

Zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku lub instagramie. Linki do mediów społecznościowych umieszczone są na górze po prawej stronie.

Zapraszam do komentowania. Po sprawdzeniu komentarz zostanie dodany na stronę.