jak pędzić dalie czyli przyśpieszamy ich kwitnienie

Jak pędzić dalie czyli przyśpieszamy kwitnienie

Uwielbiane przez ogrodników kwiaty lata – dalie czy też zwane przez nasze babcie georginie są najpiękniejszą wizytówka lata. Co zrobić, żeby przyspieszyć ich kwitnienie? Co to znaczy pędzić dalie i czy warto? Zaraz wszystko krok po kroku wytłumaczę.

W długie zimowe wieczory, tak już około stycznia zaczynam przebierać nóżkami i nakręcam się niemiłosiernie na zakupy kwiatów w sklepach internetowych. Lubię zaplanować wcześniej co i gdzie posadzę w ogrodzie. Część dalii ale tylko takie, które zachwyciły mnie kwitnieniem przechowuje w piwnicy i od czasu do czasu sprawdzam czy dobrze im się śpi, więcej w tym temacie pisałam w połowie artykułu o daliach „Jak, gdzie i kiedy sadzimy dalie” . Czasem zdarza się katastrofa i bulwy nie dały rady przetrwać w przechowalni lub zapomnieliśmy wykopać ich na czas z ogrodu. Nie mamy się czym martwić. Każdy pretekst jest dobry do zakupu nowych bulw.

Dalie na rabacie w ogrodzie

No dobrze, to jak przyspieszyć to kwitnienie?

Jak już udało nam się zakupić dorodne bulwy, czyli wyraźnie twarde w dotyku, nie wysuszone i nie kruche ani zbyt miękkie – palec nie może wpadać do środka bulwy (to oznacza, że roślina zgniła)! Ja dodatkowo kupuje takie, na których widoczne są puszczające drobne zielone oczka (pędy). Najlepiej widać to podczas zakupów po koniec lutego i w marcu. Wiem wtedy, że roślina nie została wysuszona na wiór i wyrośnie dorodny krzew.

Do sadzenia potrzebujemy czystych doniczek oraz zwykłej ziemi ze sklepu ogrodniczego. Rośliny sadzimy w taki sposób aby bulwy były przykryte ziemią tak, na około 5 centymetrów, może nawet wystawać zeszłoroczna wysuszona łodyga. Najpierw sypię tak około 1/3 donicy ziemię, następnie delikatnie układam bulwy i przysypuje ziemią. Potem należy dobrze podlać i ewentualnie uzupełnić ziemię w donicy.

jak pędzić dalie czyli przyspieszamy ich kwitnienie

Co dalej robimy dalią w donicy?

Kolejnym krokiem jest ustawienie donicy w nieogrzewanym pomieszczeniu, może to być garaż, piwnica, chłodny przedsionek. Co istotne w pierwszych dniach nie musi to być widne pomieszczenie, a optymalna temperatura powinna oscylować około 8-10 stopni Celsjusza. Dopiero jak zobaczymy, że nasze rośliny zaczną wychodzić ponad powierzchnię ziemi, należy przenieść je do widnego lecz nadal nieogrzewanego pomieszczenia. Jeżeli masz ogrzewaną szklarnię możesz tam przenieść swoje wykiełkowane dalie.

Jak pędzić dalie czyli przyśpieszamy kwitnienie

Dlaczego przenosimy dalie do chłodnego i widnego pomieszczenia?

Jeżeli zostawimy dalie do wyrośnięcia w ciemnym pomieszczeniu, będą miały rachityczne, delikatne, wyrośnięte długie pędy. Rośliny wydłużają się w poszukiwaniu światła słonecznego, do tego mają słabo wybarwione łodygi i listki. Wystawione na światło słoneczne mogą ulec poparzeniu i cała nasza praca pójdzie na zmarnowanie. Dlatego ważne jest wystawienie rośliny w odpowiednim czasie. Zdarzyło mi się kilkukrotnie, że kupione rośliny trzymałam w mieszkaniu, było im zbyt ciepło, światła dziennego w tym czasie zbyt mało. Wtedy owszem były zielone lecz wyrośnięte łodygi. Zupełnie jak na zdjęciu poniżej.

jak pędzić dalie czyli przyśpieszamy kwitnienie

Co zrobić jak mam zbyt wyrośnięte łodygi dalii?

Wyrośnięcie dali pomiędzy węzłami powinno wynosić co około 10 centymetrów, jeżeli jest zdecydowanie więcej należy roślinę uszczykiwać w celu zagęszczenia czy tez rozkrzewienia się. Nie jest to trudne zadanie, w ten sposób zagęszczamy ja w krzew i będziemy mieli więcej kwiatów już wczesnym latem. Nie bójmy się prowadzić rośliny tak, jak nam się podoba. Zobacz na zdjęciu jak szybko się rozkrzewia.

jak pędzić dalie czyli przyśpieszamy kwitnienie

Kiedy posadzić dalie do ogrodu?

Najważniejszy termin sadzenia dalii przypada po ustąpieniu przygruntowych przymrozków. Po wcześniejszym zahartowaniu czyli regularnym wystawianiu na zewnątrz przy temperaturach powyżej 10 stopni i nie ustawiaj ich na początek w pełnym słońcu. Nie ma jednego obowiązującego terminu dla całego kraju. Pisanie, że sadzimy po 15 maja lub po „zimnych ogrodnikach” nie ma sensu, ponieważ często zdarzają się przymrozki również po „zimnej Zośce”. Zapamiętaj, chcesz mieć piękne dalie, zdaj się na prognozy pogody dla twojej okolicy! Posadź rośliny po okresie występowania przymrozków lub na ten czas okryj je grubą warstwą białej agrowłókniny.

dalie w ogrodzie

Życzę ci powodzenia w uprawach oraz pięknych odmian dalii.

Jeżeli spodobał ci się wpis zachęcam do komentowania, będzie to dla mnie ważny odzew, że jesteś i z miłą chęcią odpowiem na każde zadane pytanie.

Zapraszam również do obserwowania moich mediów społecznościowych.

Jestem na Instagramie jako https://www.instagram.com/ogrodowa.farma.garden/

Na Facebooku jako https://www.facebook.com/pisanekwiatami/

Zapraszam do komentowania. Po sprawdzeniu komentarz zostanie dodany na stronę.