Nadszedł czas na wykonanie ogrodu, ale zastanawiasz się od czego należy zacząć pracę modernizacyjne czy budowę nowego ogrodu? Lepiej dobrze się przygotuj żeby nie popełnić kosztownych błędów.
W tym artykule podpowiem jakie są etapy wykonywania ogrodu.
Kolejność prac ogrodników, brukarzy może zależeć od wielu zmiennych. Możesz się śmiać, lecz weźmy prostą historię – wszystko mamy uzgodnione ale w trakcie wykonywania utwardzanie terenu pod kostkę brukową zapomnieliśmy posadzić duże drzewa.
Wykonujemy ogród to może wjedziemy ciężkim sprzętem…
W jaki sposób wjechać ciężkim sprzętem na przykład sadzarką z dużą brzozą Doorenbos, której bryła korzeniowa waży ponad tonę? Co z naszym nowym trawnikiem, kostką i rabatami kwiatowymi?
Myślisz, przecież wszystko da się załatwić, można wynająć dźwig i zza ogrodzenia dosadzać duże drzewa, jednak większość inwestorów na budowę ogrodu posiada ograniczony budżet.
Oszczędźmy sobie straty nerwów i pieniędzy.

Etapy wykonywania ogrodu – lepiej stworzyć plan pracy.
Zrób to z głową czyli zacznij od podstaw, oto co należy zrobić zanim zabierzesz się za sadzenie roślin:
- oczyść grunt po budowie
- rozłóż niezbędne okablowania
- pamiętaj o rurach drenażowych
- rozłóż rury odprowadzające wodę z rynien
- rozłóż kable pod oświetlenie
- doprowadź niezbędne media (do nowego domu)
- pamiętaj o rurach od klimatyzacji czy pompy ciepła
- rozłóż kable do bramy automatycznej
- wypuść prąd na ogród
- rozprowadź system automatycznego nawadniania
- zbuduj ogrodzenie
- wymień lub dowieź ziemię
- zniweluj, ukształtuj ogród
- teraz można położyć kostkę
- i zacząć budować ogród
Jeżeli ogród powstaje podczas budowy domu, przed położeniem kostki brukowej warto zrobić elewację. Nie wszyscy wykonawcy mają na uwadze dobro inwestora, zdarzają się trudne do usunięcia ślady po betonie czy tynku.
Pamiętaj o inwentaryzacji instalacji podziemnych.
Zapytasz, ale po co? Przecież wszystkie niezbędne dane naniesione są na mapę. Tak, ale widnieją tam tylko te oczywiste, takie jak linie energetyczne, gazowe, wodociąg, studnia czy szambo. Jednak, nie masz naniesionych drenaży, studni chłonnych, światłowodów? Nie każdy wykonawca nanosi na mapy wszystkie ulepszenia, chociażby ze względu na dodatkowe koszty. Własną mapę warto zaktualizować również o system automatycznego nawadniania, który może być rozłożony nawet na wąskich rabatach jak i w donicach.
Szanujmy się
Szanujmy własne nerwy, czas i pieniądze. Dlatego zalecam pełną współpracę inwestora z projektantem oraz wykonawcą. Korzystając z usług projektanta ogrodów poważnie zastanówmy się nad opcją obejmującą nadzór inwestorski ze strony projektanta. Zapewniam, będzie to najlepsze wyjście i spokojna głowa, zwłaszcza, że nie musimy się znać na wszystkim i samodzielnie dopilnowywać poszczególnych prac.
To jeszcze nie koniec, wkrótce przygotuję więcej wpisów na temat ogrodowych wyzwań, jeżeli masz chwilkę może masz ochotę przeczytać w jaki sposób powstała rabata różana w moim ogrodzie?
Zapraszam na Facebooka
lub Instagrama