Jak zrobić rabatę różaną – różankę

W miejscu starego sadu jabłoniowego zaplanowałam piękny ogród różany – ROSARIUM. Czyli jak zrobić rabatę różaną?

Początek pracy nad projektem rozpoczęłam od poszukiwania inspiracji. W internecie dostępnych jest wiele zdjęć ogrodów różanych, zauroczyłam się jednym z angielskich ogrodów Rose Garden Borde Hill. Rabaty wpisane były w kształt koła, otoczone bukszpanowymi strzyżonymi obwódkami, w środku koła posadzono niebiesko kwitnące kocimiętki. Widok naprawdę uroczy. Dlatego też stworzyłam tablicę marzeń ogrodowych ze zdjęciami ulubionych realizacji. Tak naprawdę tablica dotyczy całego ogrodu i nieustannie ewoluuje, jednak podstawy założeń są ustalone. Przykład takiej tablicy do mojego ogrodu pokazuję na zdjęciu poniżej.

Jak to było z tą rabatą różaną?

Pracę ogrodowe zaczęliśmy od usunięcia drzew i wytyczenia zarysu koła rabaty. W tych pracach pomagali mi moi mężczyźni.

Kolejne prace polegały na wycięciu darni i przekopaniu ziemi.

W kolejnych miesiącach sadziłam rośliny zgodnie z rozrysowanym na kartce planem. Róże zamawiałam z renomowanych szkółek, nie chciałam narazić się na chore lub nieciekawe odmiany, o których nic nie wiedziałam. Głównymi założeniami, których trzymam się do dziś to; róża powinna pachnieć, być odporna na choroby, oraz na mróz. Pod koniec napiszę w których szkółkach kupowałam rośliny. Poniżej różanka w pierwszym roku od posadzenia.

Po posadzeniu krzewów róż, rabata wydaje się ogromna i taka pusta.

Oczekiwanie na podrośnięcie krzewów nie było moją mocną stroną, dlatego też postanowiłam posadzić floksy, liliowce trawy ozdobne oraz dalie. Jak teraz oglądam te zdjęcia to własnym oczom nie wierzę, jak bardzo zmieniło się to miejsce przez kilka lat. Dlatego mimo ogromu prac nie wolno się poddawać. Powoli sukcesywnie dosadzałam żywopłot z bukszpanu, wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy o zagrożeniu jakim będzie ćma bukszpanowa. Zobacz jak wygląda żywopłot z bukszpanu, taki…prawie niewidoczny. Bukszpany kupowałam na wiosnę tuz przed świętami, wtedy w marketach są dostępne duże ilości dobrze ukorzenionych sadzonek w dobrych cenach.

jak zrobić rabatę różaną
Rok po posadzeniu

Moja dewiza ogrodnicza jest taka, TEN CZAS I TAK MINIE może warto zrobić coś ciekawego? Rośliny i tak urosną, a za jakiś czas ogród dojrzeje i nie będzie wymagał od nas aż takiej uwagi.

Sukcesywnie odchwaszczałam puste miejsca między roślinami i ściółkowałam przekompostowaną korą mieszaną, a że w moim ogrodzie gleba jest raczej zasadowa nie było kłopotów z nadmiernym zakwaszeniem. Ściółkowanie roślin ma na celu utrzymanie w ziemi wilgoci i utrudnia chwastom rozrastanie się. Niestety, w pewnym momencie przyszedł czas, na rozłożenie maty ogrodniczej. Róże, szczególnie te okrywowe były bardzo trudne w pieleniu. Z ogrodu różanego zawsze wychodziłam zła i mimo rękawic, podrapana. Jeżeli chcecie uprawiać różankę w sposób ekologiczny, można spróbować rozkładać grube kartony, (tylko nie kolorowe) oraz zasypywać je skoszoną trawą bądź kompostem czy korą mieszaną. Jednak, u mnie ten pomysł nie rozwiązał problemów z perzem i innymi chwastami.

Pośrodku rabaty zamiast kocimiętki posadziłam krzewinki lawendy 'Grosso’ która doskonale nadaje się na suche bukiety. Więcej informacji o lawendzie przeczytasz w tym wpisie KLIK.

Róże pnące to podstawa na rabacie, szczególnie pięknie wyglądają przy wejściu do ogrodu różanego.

jak zrobić rabatę różaną
Róża pnąca ROSANNA®

Jak wygląda różanka kilka lat po posadzeniu roślin?

Tak wygląda moja różanka kilka lat po posadzeniu roślin. Żywopłotu z cisa w tym roku nie strzygłam, chciałabym żeby jeszcze podrósł. W dalszej części ogrodu, tuż przy samym wjeździe zagospodarowuję kolejna rabatę różaną, w tym przypadku postawiłam na róże Dawida Austina, to róże angielskie, według sprzedawców ze szkółki Floribunda to „najbardziej perfekcyjne połączenie czaru dawnych róż, ich aromatu z szerokim wachlarzem barw. Są to zarazem krzewy wytrzymałe na niesprzyjające warunki , surowe zimy ale też wymagają odrobinę troski. W czasie lata przy sprzyjającej łagodnej aurze potrafią pokazać klasę.” Zobaczymy czy to prawda. Kupiłam kilka sztuk i umieściłam je na zupełnie nowej rabacie. Czekam na efekty.

jak zrobić rabatę różaną
Róża pnąca GIARDINA®
Róża okrywowa LOVELY FAIRY
jak zrobić rabatę różaną

Gdzie kupować róże na rabatę różaną?

Mam kilka sprawdzonych miejsc w internecie. Dlaczego internet? Chociażby ze względu na dostępność egzemplarzy, które naprawdę spełniają moje wymagania. Bardzo lubię zimą wyszukiwać nowe odmiany, uwzględniając wymagania czyli odporność na choroby, zapach, czy opinie innych ogrodników.

Zdarza mi się kupować krzewy róż w pełni kwitnienia w renomowanych szkółkach blisko mojego miejsca zamieszkania.

  • Róża okrywowa THE FAIRY – 8 szt.
  • Róża okrywowa LOVELY FAIRY – 4 szt.
  • Róża okrywowa SCARLET MEIDILAND – 4 szt.
  • Róża wielkokwiatowa AQUARELL® -2 szt.
  • Róża rabatowa NOVALIS® – 2 szt.
  • Róża parkowa ROSA RUGOSA NN – 1 szt.

Szkółka roślin Chyży – www.rozeogrodowe.pl

  • Róża wielkokwiatowa J. W. VON GOETHE® 2 szt.
  • Róża rabatowa KOSMOS ® – 9 szt.
  • Róża wielkokwiatowa SPEELWARK® – 2 szt.
  • Róża rabatowa SANGERHAUSER JUBILAUMSROSE ® – 3 szt.
  • Róża pnąca GIARDINA® – 2 szt.
  • Róża wielkokwiatowa PIANO® – 2 szt.
  • Róża pnąca ROSANNA® – 2 szt.
  • Róża wielkokwiatowa IRINA – 5 szt.
  • Róża pnąca SUPER DOROTHY – 4 szt.

Szkółka róż – Rosarium, to właśnie tu kupowałam róże Dawida Austina z odkrytym korzeniem, przesyłkę otrzymałam na wiosnę, około końca marca. – www.rosarium.com.pl

  • Crown Princess Margareta®
  • Graham Thomas®
  • The Pilgrim®
  • Jubilee Celebration®
  • Gertrude Jekyll®
  • Winchester Cathedral®
  • Golden Celebration®

Szkółka róż – Rosa Ćwik www.rosacwik-sklep.pl tu kupiłam piękną różę wypatrzoną w angielskich ogrodach – Róża rabatowa RHAPSODY IN BLUE® – 3 sztuki.

Czym nawozić róże?

W tym roku pokusiłam się o zakup obornika końskiego, i tylko w sposób organiczny zaczęłam nawozić moje róże. Widzę bardzo dużą zmianę – na plus. Polecam bardzo! Rośliny rosną ogromne i maja dużo pięknych, zdrowych kwiatów.

Róże to naprawdę wielka przyjemność, mimo, że trzeba o nie dbać, okrywać na zimę (szczególnie te pnące) przycinać przekwitnięte kwiatostany, zasilać nawozami to i tak warto! Praca przy kwitnących różach, ten wszechogarniający zapach wynagradza wszystkie starania.

Wkrótce więcej wpisów na temat róż, dlatego tez zapraszam do obserwowania mnie w mediach społecznościowych – https://www.instagram.com/ogrodowa.farma.garden/

https://www.facebook.com/pisanekwiatami/

Na koniec może zechcesz zobaczyć moją nową rabatę – trawiasto bylinową? Zapraszam serdecznie.

Zapraszam do komentowania. Po sprawdzeniu komentarz zostanie dodany na stronę.