lawenda w ogrodzie

Jak, gdzie, kiedy posadzić lawendę. Jakie warunki uprawy.

Środek lata to doskonały moment, aby podziwiać kwitnące i upajające swoim zapachem łany lawendy. W tym artykule odpowiem na najbardziej nurtujące pytania. Jak gdzie i kiedy posadzić lawendę oraz czy warto mieć ją w swoim ogrodzie.

Jak wybrać lawendę do ogrodu?

Sadzonki lawendy w centrach ogrodniczych sprzedawane są już od czerwca w tak zwanych wielopakach. Kupując sadzonki w wielodoniczkach otrzymujemy ładne zdrowe, ale młode rośliny, które zaczną kwitnąć dopiero w kolejnym roku. Jeżeli potrzebujemy dużo sadzonek i nam się nie śpieszy, polecam takie zakupy, chociażby ze względu na dobrą cenę. Natomiast, chcąc się cieszyć kwiatami w bieżącym sezonie kupujmy kwitnące rośliny. Wtedy mamy pewność jak wyglądają kwiaty, czy są białe, fioletowe czy mocno fioletowe. Ponieważ odmian lawendy jest dużo, warto zwrócić uwagę jaką odmianę kupujemy.

Czy lawendę trzeba okrywać na zimę?

Większość lawendy wąskolistnej ma wysoką mrozoodporność i doskonale zimuje w całej Polsce, natomiast lawenda francuska z charakterystycznymi piórkami nad kwiatami zwykle przemarza, dlatego poleca się ją do uprawy pojemnikowej. Młode rośliny w miejscach wietrznych i w północno-wschodnich rejonach Polski należy w pierwszych dwóch latach przykrywać. U mnie w ogrodzie na Mazowszu nie nigdy przykrywałam lawendy. Jednakże, dwa lata temu, kiedy przyszły duże mrozy około -25 stopni niestety wszystkie krzewy zmarzły. Być może dlatego, że była to bardzo mroźna i bezśnieżna zima.

Jak gdzie i kiedy posadzić lawendę

Gdzie w ogrodzie posadzić lawendę?

Lawenda lubi ciepłe zaciszne miejsce i glebę próchniczą, przepuszczalną i zasadową około 6-8 pH, często rośnie podsypana żwirkiem. Chociaż u mnie w ogrodzie lubię wszystkie rośliny ściółkować korą sosnową i to im absolutnie nie przeszkadza. Na pewno nie lubi gliniastego mokrego podłoża i dużej ilości wody. Podczas deszczowego lata może pokładać się i nabywać choroby grzybowe (ciemne plamki na łodygach). Dlatego nie sadźmy lawendy w miejscach, gdzie rosną rośliny lubiące częste podlewanie.

Lawenda w ogrodzie

Czy lawendę należy przycinać?

Lawendę przycinamy dwa razy w roku, pierwsze cięcie następuje wczesną wiosną, jak tylko ustąpią mrozy. Tniemy ją nieznacznie uważając, aby nie uszkodzić zdrewniałych pędów. Dla bezpieczeństwa lepiej poczekać, aż lawenda wypuści pierwsze świeże listki. Dopiero wtedy wycinamy uszkodzone i zmarźnięte pędy. Drugie cięcie jest przyjemniejsze, ponieważ następuje w pełni lata, gdzie olejki eteryczne krzewinek pod wpływem słońca wydzielają bardzo przyjemny aromat. Wycinamy w pełni kwitnące pałki kwiatostanów i cieszymy się z posiadania aromatycznych bukietów formując krzewy w półkola.

Co posadzić razem z lawendą w ogrodzie?

U mnie w ogrodzie lawenda doskonale sprawdza się jako obwódki rabat. Posadziłam ją razem z różami, kocimiętkami, liliowcami czy floksami. Lawenda równie pięknie wygląda posadzona w rzędach w dużych grupach, co najmniej kilkanaście sztuk jednej odmiany. Zalecana rozstawa sadzenia to około 30 – 40 centymetrów w zależności od odmiany i najlepiej w pełnym słońcu.

Lawenda w ogrodzie

Co możemy zrobić z lawendy.

Uwielbiam bawić się lawendą, najczęściej z zebranych kwiatów robię wianki, układam w koszach z innymi kwiatami na suche bukiety. Na koniec pracy z pozostałości robię woreczki zapachowe i wkładam do szafy. Można pokusić się o zrobienie olejków zapachowych do nawilżania skóry.

Jak gdzie i kiedy posadzić lawendę

Jakie odmiany lawendy kupić do ogrodu?

Lawenda wąskolistna 'Hidcote blue’,

jest dosyć powszechną odmianą o bardzo ciemno fioletowych pąkach i ciemnych płatkach, pod warunkiem jednak, że dopuścimy kłosy do rozkwitnięcia. Odmiana lawendy 'Hidcote’ doskonale zachowuje kolor nawet po zasuszeniu. Do suszenia należy ściąć lawendę gdy już rozkwitną 1-2 pąki. Roślina dorasta do 50 cm wysokości.

Lawenda pośrednia 'Grosso’

charakteryzuje się mocniejszym zapachem niż odmiany wąskolistne. Ta na zdjęciach jest właśnie odmianą 'Grosso’. Dorasta do wysokości około 90 centymetrów i ma półkulisty pokrój, dlatego też cięcie przeprowadzamy również w formę półkola. Nie oczekujmy od niej mocno fioletowego koloru, który po cięciu przechodzi w szary. Po wysuszeniu mocno się osypuje, dlatego polecam ustawiać kompozycje z tej odmiany w mniej uczęszczanych miejscach, na parapetach, czy komodach.

Lawenda wąskolistna 'Alba’

dorasta do 50 cm, mam ją w swoim ogrodzie ale narazie nie wygląda ciekawie.

Czy warto uprawiać lawendę?

Ależ oczywiście! Nie wyobrażam sobie ogrodu bez lawendy, cenię ją sobie za piękny zapach przypominający gorące letnie popołudnie, za przyjazność naturze i owadom zapylającym, które uwielbiają zlatywać się do kwitnących krzewinek lawendy. Kocham za piękne widoki, kojarzące się z Prowansją.

Może masz ochotę zainspirować się innymi ciekawymi roślinami? Zapraszam do zakładki ROŚLINY🌱

Zapraszam do komentowania. Po sprawdzeniu komentarz zostanie dodany na stronę.