piwonia itoh pastel splendor

Piwonia Itoh 'Cora Luise’

Co to za piwonia 'Cora Luise’, jak wygląda? Sprawdź czy warto mieć ją w ogrodzie.

Zawsze miałam problem z piwoniami, przyznam się szczerze trochę się ich bałam. A to wydam zbyt dużo pieniędzy i nie będą chciały kwitnąć? Dziwne pytania i jakieś mity potworzyły się w przestrzeni.

Jednakże odkryłam pewien sklep (o tym na końcu) oraz ciekawy rodzaj piwonii – piwonie ITOH to ciekawe i oryginalne połączenie piwonii drzewiastych z tradycyjnymi piwoniami bylinowy.

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć o piwonii 'Cora Luise’

Piwonia Itoh Cora Luise
Piwonia Itoh Cora Luise

Piwonia 'Cora Luise’ ma pokrój zwarty, krzewiasty.

Moja piwonia w pierwszym roku od posadzenia wyrosła na około 50 cm wysokości i ma 5 już kwiatów! Co ciekawe podczas chłodu czy opadów deszczu jej kwiaty się zamykają, jakby chciała się ochronić przed zniszczeniem. Ze względu na późne zamówienie internetowe w promocji posadziłam ją w połowie listopada. Co prawda, jest to niezalecane w przypadku sadzenia piwonii (powinno się to robić w sierpniu/wrześniu, jednak moja nowo zakupiona piwonia Itoh 'Cora Luise’ wyrosła doskonale i to z kwiatami w pierwszym roku od posadzenia. Według producenta powinna dorosnąć od 70 – 120 cm. W związku z przewidzianym takim rozmiarem należałoby dać jej sporo miejsca, a jak chcemy zrobić szpaler z piwonii Itoh zostawmy im około metra szerokości. Od maja do czerwca ( w zależności od pogody i gleby w jakiej jest posadzona) powinna wytwarzać bardzo liczne kwiaty średnicy około15cm, pojedyncze, półpełne, różowe w odcieniach ze środkiem z bordowymi naciekami. Takie też były kwiaty mojej nowej piwonii.

Piwonia Itoh Cora Luise
Zwinięte płatki piwonii 'Cora Luise’

Jesienią liście piwonii przebarwiają się na czerwono, co dodatkowo zdobi rabatę.

Dlatego nie poleca się obcinania liści, jedynie możemy obciąć przekwitnięte kwiatostany, aby zawiązywanie nasion nie osłabiało rośliny. Żeby dobrze rosła należy posadzić ją na miejscu otwartym, dobrze doświetlonym, lubi gleby gliniaste wzbogacone o kompost i obornik. Pamiętajmy o dbaniu o dobre warunki wodne czyli nie należy przesuszać gleby w obrębie całej rośliny.

Co zrobić żeby piwonia dobrze rosła?

Piwonia Itoh Cora Luise
Piwonia Itoh Cora Luise na rabacie w pierwszym roku

Należy dokładnie przekopać ziemię z obornikiem lub kompostem. Aby uniknąć zastoisk wody w obrębie korzeni, szczególnie istotne jest to zimą, należy dobrze zdrenować dno dołka, wysypując piasek lub keramzyt. Piwonia lubi glebę o odczynie od obojętnego po kwaśne, u mnie rośnie w przeciętnej acz bardzo gliniastej glebie. Nie należy wapnować gleby także po posadzeniu, jak również nie wskazane jest stosowanie nawozów mineralnych zawierających wapń.

Karpy piwonii sadzimy nie za głęboko, ani nie za płytko, jej kły/pączki powinny być na głębokości około 5-8 cm. Nie obawiaj się to nie jest za płytko. Wszystkie moje pionie zarówno drzewiaste jak i bylinowe ściółkuję kompostem oraz przekompostowana korą.

Czy piwonia 'Cora Luise’ jest mrozoodporna?

Tak, piwonie Itoh są mrozoodporne w Polskim klimacie. Nie potrzebują dodatkowych zabiegów, ale polecam co roku jesienią, całą rabatę obsypać kompostem, lub przekompostowaną korą mieszaną. Niczym nie okrywam, ani nie obcinam liści, traktuję je jako dodatkowe okrycie na zimę.

Gdzie kupuję Piwonie?

Kiedyś kupowałam w sklepach ogrodniczych, marketach i tym podobnych sklepach. Jednak odkąd odkryłam zakupy internetowe, nie zawracam sobie głowy marnymi marketowymi karpami piwonii. Polecam serdecznie sklep internetowy „Peony Max” w dobrej cenie kupisz tam różne odmiany piwonii w cenach adekwatnych do wielkości karpy (spójrz tylko ile oczek/ kłów ma pojedyncza karpa). Uwaga, nie jest to wpis sponsorowany, osobiście kupowałam piwonie u Pani Moniki, a posadzone dorodne karpy świetnie kwitną już w pierwszym roku po posadzeniu.

Dorodna karpa piwonii

Czy widzieliście kiedykolwiek takie karpy piwonii sprzedawane w markecie czy innym sklepie internetowym?

Czujesz niedosyt polecam kolejne artykuły o moich sprawdzonych roślinach KLIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *