Hortensje w ogrodzie – czy warto?

Pierwsze Święto Hortensji w Arboretum wojsławickim czyli Hortensjomania zaliczone.

Hortensje

W letni niezmiernie gorący dzień wybrałam się na po raz pierwszy organizowane Święto Hortensji. Arboretum wojsławickie w 2021 roku uzyskało status Kolekcji Narodowej rodzaju Hortensja (Hydrangea).

hortensje z ławeczką

Co to znaczy Kolekcja Narodowa?

Jest to najbogatsza, udokumentowana, opisana i prowadzona przez specjalistów kolekcja roślin. Sama idea Kolekcji Narodowych zrodziła się w Wielkiej Brytanii w 1983 roku. Co ciekawe pierwsze polskie Kolekcje Narodowe zostały zatwierdzone dopiero jesienią 2007 roku. (Informacja pochodzi ze strony internetowej arboretum Wojsławice).

hortensje

Ile hortensji zobaczę w Arboretum?

Stan kolekcji rodzaju Hortensja w Arboretum w Wojsławicach wynosił 661 taksonów, dlatego też warto chociaż raz zobaczyć pięknie kwitnące hortensje. Oprócz kwiatów, znajdziemy tutaj piękne zakątki, doskonale zaprojektowane ścieżki (również dla niepełnosprawnych) miejsca odpoczynku oraz różnego rodzaju ławeczki.

Rośliny posadzono zgodnie z ich właściwym stanowiskiem, w taki sposób aby odwiedzający mogli zainspirować się bogactwem odmian. Dodatkowo można zobaczyć z jakimi roślinami warto je komponować. Mam na myśli nie tylko hortensje ogrodowe, które lubią zacienione stanowiska, ale również bukietowe, drzewiaste czy dębolistne. Dla najmłodszych w różnych częściach ogrodu zorganizowano zabawę w odnajdywanie ukrytych miejsc z pieczątkami.

Ogród jest ogromny i stale się powiększa dlatego też warto zarezerwować sobie cały dzień na zwiedzanie. Można zabrać kosze piknikowe, koce i dobry humor. W tym miejscu naprawdę można zapomnieć o całym świecie.

hortensje

Moja wizyta w Wojsławicach

W ogrodzie botanicznym w Wojsławicach nie byłam od kilku lat, i jestem pod ogromnym wrażeniem zmian. Kolekcja hortensji jak i cały ogród rozrasta się w dużym tempie. W samym wydarzeniu, które odbyło się 7 sierpnia 2022roku w niedzielę nie uczestniczyłam, (tylko dlatego, że nie lubię tłumów). Byłam kilka dni wcześniej. Spokój i cisza panująca w ogrodzie naprawdę jest kojąca.

hortensje

W głębokim cieniu i w pełnym słońcu

Spacer po ogrodzie warto rozpocząć od zakupu mapy. Jeżeli jesteśmy tutaj pierwszy raz mapkę kupimy w kasie biletowej. Na mapie oznaczone są kolorami kolekcje roślinne, wybieramy taką, którą w danej chwili chcemy obejrzeć. Dlaczego o tym piszę? Jeżeli odwiedzamy ogród wiosną, warto wtedy obejrzeć kolekcję różaneczników i azalii. W czerwcu obejrzymy kolekcje piwonii. W lipcu liliowców, a na jesieni barwną kolekcję traw i roślin jesiennych. Dla każdego coś miłego.

Jeżeli zaciekawił cię temat hortensji i chcesz wiedzieć więcej na temat uprawy zapraszam do wpisu – Jak, gdzie, kiedy sadzimy i pielęgnujemy hortensje ogrodowe

Zachęcam do polubienia mojego profilu w mediach społecznościowych:

https://www.instagram.com/ogrodowa.farma.garden/

https://www.facebook.com/pisanekwiatami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *