hibiskus bylinowy

Najpiękniejsza bylina hibiskus bagienny

Wyobraź sobie ogromne kolorowe kwiaty większe od twojej dłoni i wyobraź je sobie kwitnące właśnie w twoim ogrodzie. Ba, nie musisz ich kupować co roku, ani wykopywać na zimę. Ciekawe prawda? Zapraszam cię do świata hibiskusów bylinowych.

Hibiskus BAGIENNY SUMMERIFIC™

Byliny ogrodowe to takie kwiaty, które raz posadzone rosną w tym samym miejscu przez cały okres wegetacji, no chyba, że je przesadzisz. Hibiskusy, lub też inaczej zwane ketmią bagienną, które ci przedstawiam należą właśnie do tego niewymagającego towarzystwa.

Czy hibiskus bagienny ma ogromne kwiaty?

Hibiskusy budzą się do życia około połowy maja, kiedy przymrozki gruntowe nie będą mogły im zagrozić. Dlatego

też czekając na pierwsze liście musimy uzbroić się w cierpliwość, nie podglądać rośliny, nie dociekać „a kiedy ona wyjdzie” czy aby nie przemarzła? Spokojnie, nie powinna zmarznąć, bo jest odporna na mróz do -35 stopni.  Pamiętajmy tylko w którym miejscu została posadzona, żeby nie uszkodzić rośliny podczas wiosennych prac ogrodowych. Wystarczy kilka ciepłych nocy i nawet nie zauważysz kiedy zacznie wyrastać ponad inne kwiaty.

Hibiskus bylinowy czy ketmia bagienna (Hibiscus moscheutos)?

Od niedawna zagościła w nielicznych naszych ogrodach i szkółkach. Wiele osób nie kupuje tych pięknych egzotycznie wyglądające roślin z obawy, że nie przetrwają w naszym klimacie. Na początku miałam te same odczucia, roślina dosyć wolno rosła do około pół metra i w pierwszym roku wydała tylko trzy kwiaty. Ze strachu przed zimą wykopałam ją z donicą i schowałam w ciemnej chłodnej piwnicy. Była tak piękna, że żal było mi ją zostawić w ogrodzie. Dwa tygodnie temu zabrałam ją do domu i sporadycznie zaczęłam podlewać, długo z donicy wystawały suche kikuty. Ketmia została spisana na straty, pomyślałam. Ale tydzień później powoli wyłaniały się zielone części rośliny. Żałowałam trochę, że nie zaufałam i wykopałam ją z ogrodu. Aktualnie wyrosła około pół metra i w celu zagęszczenia uszczykuję (obcinam) wybujałe pędy. W połowie maja trafi z powrotem do ogrodu, a wcześniej na balkon.

Jak i gdzie posadzić hibiskusa w ogrodzie?

Hibiskusy teoretycznie są dosyć wymagające, wymagają słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru miejsca oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i stale lekko wilgotnej gleby (przecież samą nazwą wskazuje na bagienne pochodzenie). Do tego jeżeli zapewnimy mu obojętną lub lekko kwaśną ziemię to szybko odwdzięczy się szybkim wzrostem i pięknym kwitnieniem. Kwiaty dochodzą do naprawdę dużych rozmiarów około 20 – 30 centymetrów średnicy no i pewną wadą jest ich krótkie utrzymywanie się na łodygach około jeden do dwóch dni. Żeby zrobić zdjęcia hibiskusa musiałam się bardzo postarać, mieszkam z dala od ogrodu i dojeżdżam weekendowo. Mam jednak nadzieję, że w  tym roku będzie kwitł obficie aż do jesieni. Jeszcze jedna ważna informacja, w celu uzyskanie obfitego kwitnienia należy usuwać przekwitłe kwiatostany i nie dopuszczać do zawiązywania nasion. Z nasion nie uda nam się wyhodować tak pięknej rośliny, a tylko osłabiamy kwitnienie.

Nowo zakupioną roślinę sadzimy w od połowy maja do czerwca, żeby zdążyła się zadomowić w nowym miejscu. Polecam zakupy w sprawdzonych centrach ogrodniczych i bezpośrednio od szkółkarzy przez internet. Swojego hibiskusa otrzymałam z wiarygodnego źródła jakim jest PLANTPOL ZABORZE, a doskonałą dystrybucją zajęło się centrum ogrodnicze „Kalisiak” . Na ten temat napiszę wkrótce w osobnym poście.

 Jak zabezpieczyć hibiskusa bagiennego przed zimą?

W okresie wzrostu hibiskusy nie tolerują zimnych wiatrów chłodu, suszy i zacienienia, nie lubi również mokrej gleby, ale według producenta rośliny jej wielką zaletą jest odporność na niskie temperatury zimowe. Szkoda tylko, że bałam się to sprawdzić. W tym roku postąpię zgodnie z zaleceniami i okryję ja gałązkami sosnowymi, liśćmi czy korą sosnową, wcześniej przycinając ją około10 centymetrów nad ziemią.

Ketmia w ogrodzie

W ofertach szkółkarzy znajdziemy odmiany o różnych kolorach kwiatów, białe , biało różowe, czerwone, ciemnoróżowe, bordowe,z różnego rodzaju oczkami i cieniowaniem w środku kwiatostanu, do tego wyboru można dodać rośliny o zielonych lub bordowych liściach. Jeżeli kupujemy Ketmie ze sprawdzonego źródła możemy zaufać sprzedawcy, że określona odmiana zmieni kolory liści na ten najbardziej nas interesujący. Otrzymując młodego hibiskusa o zielonym wybarwieniu liści, wkrótce po posadzeniu zmienił na kolor odpowiadający odmianie czyli w tym przypadku na bordowy.

Gdzie i jak posadzić hibiskusa bagiennego?

Zalecane jest sadzenie hibiskusów na wyeksponowanych miejscach jako tak zwane solitery, jednak równie dobrze wyglądają w grupach i sadzone blisko oczek wodnych. Proponuję w „nogach” ketmii posadzić niskie rośliny ozdobne, najlepiej kwitnące wiosną i wczesnym latem. Zagospodarujemy w ten sposób puste miejsce zanim roślina zakwitnie, a po wyrośnięciu zasłonimy bezlistne łodygi. Równie dobrze do tego celu możemy użyć dużych kamieni lub dekoracyjnych korzeni czy pni.

Jak i czym nawozić hibiskusa bagiennego?

Każdej roślinie do prawidłowego wzrostu należy się dobre jedzenie w tym przypadku stosujemy ogólnodostępne nawozy do roślin balkonowych (surfinii, petunii, czy pelargonii) Może być to w formie proszku do rozcieńczania czy w płynie nie ma znaczenia. używałam do tego celu Planton®K, nawóz w formie proszku, niezwykle wydajny w zastosowaniu, nie zużyłam nawet połowy opakowania. Nawozimy dopiero pod jak zobaczymy nowe przyrosty, czyli dopiero pod koniec maja. Żeby uzyskać dorodną rozkrzewioną roślinę uszczykujemy pierwsze pąki.

Poniżej podaję ci podsumowanie w pigułce, możesz również pobrać te informacje w formie do wydruku Hibiskus BAGIENNY

Najpiękniejsza bylina do twojego ogrodu - hibiskus bagienny

Powodzenia!

Zapraszam do komentowania. Po sprawdzeniu komentarz zostanie dodany na stronę.