ruiny świątyni butrintu

Park Narodowy Butrinta w Albanii

Park Narodowy Butrinta w Albanii - starożytne miasto warte odwiedzeniaŻycie ogrodnika to nie tylko ciężka praca w ogrodzie, grzebanie w ziemi, sadzenie, przesadzanie kupowanie roślin. Należy się nam chwila wytchnienia, wakacje, urlop, wczasy, wypad nad morze. Jakiś czas temu oprócz krótkiego wypoczynku odwiedzić Park Narodowy Butrinta w Albanii.

Butrint to starożytne miasto – port leżący w Albanii, zwane również fragmentem historii świata śródziemnomorskiego. Niesamowite miasto antyczne najczęściej odwiedzane przez turystów i miłośników starożytnych zabytków kultury.

Park Narodowy

Niejako sama nazwa Park Narodowy kojarzy mi się z pięknem i różnorodnością roślin, jednak co mnie zauroczyło w tym miejscu najbardziej to niesamowite, ogromne drzewa eukaliptusa, są naprawdę monumentalne.

To miejsce to przede wszystkim wiele znakomitych zabytków, które odkryła Włoska Misja Archeologiczna  kierowana przez Luigi Maria Ugolini, który 10 lat poświęcił na odkrywanie tego starożytnego miasta.

W tym niesamowitym miejscu naprawdę można przenieść się w czasie poczuć wszystkie epoki, które to miejsce przeszło.

Wszystko zaczęło się jeszcze przed narodzeniem Chrystusa

Początek tej historii to ósmy wiek przed narodzeniem Chrystusa. Trudno sobie wyobrazić, że to dawne miasto, było świadkiem kultury i cywilizacji helleńskiej, romańskiej, bizantyjskiej, weneckiej i otomańskiej (osmańskiej).

Czy uwierzysz, że według klasycznej mitologii to starożytne miasto znane pod nazwą Buthrotum zostało założone przez uciekinierów Trojańskich, którzy opuszczali swój kraj po upadku Troi?

Dane zbierane z wykopalisk archeologicznych, trwające kilka lat świadczą o tym, że w około czwartym wieku przed narodzeniem Chrystusa, to miejsce zostało okrążone murami obronnymi, a samo miasto w między czasie zmieniało się na ośrodek kultu. Świątynia poświęcona Asklepiosa bogu lekarzy, była zbudowana na południowym stoku wzgórza akropola. Datki na budowę zostały zebrane od wiernych Świątyni czyli samych mieszkańców miasta.

W 228 roku przed Chrystusem, Butrint upadł pod mech na ruinach starożytnegomiastapanowaniem Rzymian i w pierwszym wieku stał się częścią rzymskiej prowincji Macedonii. Kolonia była utworzona przez Juliusza Cezara ale najbardziej rozwinęła się w okresie panowania cesarza Oktawiana Augusta i wtedy znana była pod nazwą Colonia Augusta Buthroum. Po tych wszystkich tragicznych zmianach miasto odbudowuje swoje mury obronne i rozwija się według wielkiego planu jako obiekt budowlany publiczny.

Zabudowania starożytnego miasta

Butrint w tym czasie zmienił się bardzo, a zaczynał od  starego pradawnego miasteczka związanego ze Świątynią Asklepiosa. W tym okresie wybudowano budynki Świątyni, forum, teatr w stylu rzymskim, fontanny, łazienki (thermae) wille.

W tym okresie wybudowano również nowy wodociąg i most łączący dwa brzegi kanału Vivariego. W piątym wieku Butrint staje się siedzibą biskupstwa. Miasto z tego okresu posiada wiele świadectw wzruszającej sztuki i architektury chrześcijańskiej np chrzcielnica (baptysterium), wielka bazylika oraz różne budowle z początku szóstego wieku. W innych częściach miasta aż do naszych czasów znaleziono jeszcze osiem kościołów, z których najważniejszy jest kościół znajdujący się na nizinie Vriny, na drugim brzegu kanału Vivara.

Na początku dziewiętnastego wieku, wejście do Butrinta było obwarowane, a centrum miasta było ściśnięte i przytłoczone przez małe osiedle rybackie. U ujścia kanału Vivara, około 1807 roku Ali Pasza Tepelena wybudował swój zamek celem obrony przed napadami francuzów, którzy widoki z warowni Butrintuprzypływali z wyspy greckiej Korfu. Po śmierci Paszy Butrint przeszedł pod panowanie Otomanów. Ten okres trwał do niepodległości Albanii.

Unikalny Park Narodowy Butrinta

  • Butrint jest unikalny, bo w nim przeplatają się piękne i harmonijne zabytki historyczne z przyrodą i krajobrazem.
  • Antyczne miasto od roku 1992 wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dzisiaj znajduje się w obrębie Parku Narodowego Butrinta.
  • Sam Park rozciąga się na powierzchni 9424,04 hektara i od 2003 roku nosi statut strefy terenów bagnistych.
  • Jest uznany za światową „Strefa RAMSAR”co oznacza, że jest cenionym miejscem bardzo bogatej strefy pod względem flory i fauny.
  • To tutaj liczba gatunków roślin osiąga do 800 z których 16 są zagrożone wyginięciem, a 12 są bardzo rzadkie.
  • Do dnia dzisiejszego w zespole terenów bagnistych Butrinta są rozpoznane 246 gatunki ptaków, 105 gatunków ryb i 39 gatunków ssaków miedzy którymi wiele z nich ma status ochronny.

Niestety, trudno jest samodzielnie rozpoznać, wyszukać, spotkać te niesamowite gatunki fauny i flory opisywane w przewodnikach. Żadna z roślin nie jest oznaczona i opisana jak to bywa w europejskich arboretach, dlatego zalecam wycieczkę w to miejsce z przewodnikiem, który pokaże najciekawsze elementy tego miejsca i opowie o nich ciekawe historie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *