Nowoczesny plac Szembeka

Środek miasta, autobusy, tramwaje, szum i wszędobylski hałas.

 

Tu w oddali na niegdyś zaniedbanym i brudnym placu na Pradze  Południe wyrosły nowoczesne nasadzenia roślinne.

Kilka lat temu byłam częstym bywalcem Pragi szczególnie okolic placu Szembeka. Ot zwykłe miejsce na mapie Warszawy, trochę podejrzane jak to Praga, niczym nie zwracało mojej uwagi, szybko załatwić swoje sprawy i uciec. Nowe odkrycie zadziwiło mnie. To piękny nowoczesny plac Szembeka!?

Nowoczesny, granitowy plac z ławkami do odpoczynku poprzetykany fontannami. Lampiony zawieszone na białych masywnych stelażach. Głównymi nasadzeniami jest podwójna aleja ażurowe brzóz (betula utilis) Doorenbos. Projektant wybrał akurat te drzewa żeby nawiązać do historii tego miejsca i pobliskiego rezerwatu Olszynki Grochowskiej to właśnie tam dominują brzeziny, a zamiast trawnika posadzono wszechobecną rozplenicę i miskanty.

Plany przebudowy

Plac przebudowano aby ułatwić i uprzyjemnić miejsce spotkań i wypoczynku mieszkańców Pragi. Co ciekawe projekt przebudowy powstał w tej samej pracowni architektów krajobrazu Pleneria, która to zaprojektowała Plac Grzybowski usytuowany w samym sercu miasta. Architekt Jacek Szerszeń swoją koncepcją chciał podkreślić oś kompozycyjną, na końcu której usytuowana jest od 1933 roku świątynia Najczystszego Serca Marii. Sam kościół zaś jest uhonorowaniem poległych w bitwie pod Olszynką Grochowską.

Całość wygląda świeżo i nowocześnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *