Luty był miesiącem planowania i przemyśleń dotyczących nadchodzącego sezonu ogrodniczego. W oczekiwaniu na wiosnę zauroczyłam się nowościami w sklepach ogrodniczych i po raz pierwszy zakupiłam rośliny przez internet.
Zawsze tylko podglądałam i podziwiałam innych ogrodników jak z zapałem ufają i kupują ja byłam z tych…co muszą dotknąć, sprawdzić i wybrać sobie najlepsze sadzonki. Tym razem postanowiłam wypróbować zachwalany na portalu społecznościowym sklep internetowy cebule-kwiatowe.pl. Na początku lutego zakupiłam w przedsprzedaży i właśnie dzisiaj doczekałam się roślin. Oto paczka, którą otrzymałam. Wszystkie rośliny w dobrym stanie, wilgotne, nie zaparzone, chłodne. Jestem zadowolona ?
Nie czekając długo jako, że dziś jest poniedziałek, a na wieś jadę dopiero w sobotę zabrałam się do wysadzania roślin w doniczki. Po za tym stwierdziłam, że lepiej będzie jak podpędzę rośliny, żeby na wiosnę szybciej zakwitły.
Najpierw musiałam zrobić dla nich miejsce. Wyczyściłam donice balkonowe, a pelargonie które w nich zimowały na oknie przesadziłam do nowiutkiej żyznej gleby.
Oczywiście starą wyjałowioną ziemię po pelargoniach wyrzucamy. Na zdjęciu widać pozostałości po starym systemie korzeniowym, który oddzielił się od pelargonii, był już całkowicie bezużyteczny. Na dno doniczki balkonowej wsypujemy drenaż w postaci keramzytu i nasypujemy ziemi, następnie sadzimy rośliny i dobrze podlewamy. Moje pelargonie przycięłam w połowie lutego, dlatego prezentują się nie najgorzej. Odstawiamy na okno i pozostawiamy w spokoju.
Wracajmy jednak do naszych nowych roślin typowo ogrodowych. Do pustych donic wysadziłam nowo zakupione kłącza:
- Helleborus – Ciemiernik Purpurascensis
Roślina posiada duże kwiaty na końcach łodygi. Najlepiej rozwija się na stanowiskach częściowo zacienionych.
Gleba żyzna, głęboko uprawiana, wapienna, stale wilgotna. Dobrze prezentuje się w pobliżu zbiorników wodnych, na rabatach i ogródkach skalnych. Nadaje się do kompozycji z roślinami wczesnowiosennymi. Roślinę można także uprawiać na tarasach i balkonach.
Pielęgnacja
Roślina mało odporna na suszę , a więc wymaga regularnego podlewania. Bylinę należy raz do roku nawozić nawozem wieloskładnikowym. Przed okresem kwitnienia usunąć najstarsze liście.
Przechowywanie
Bylina odporna na mróz,której nie wykopujemy na zimę. Roślina pozostaje w gruncie do przyszłego sezonu. - Łubin czerwony to roślina osiągająca wysokość do 90 cm. Kwitnie na przełomie czerwca/lipca. Kwiaty doskonale nadają się na kwiat cięty, ponieważ dość długo utrzymują się w wazonie. Roślina posiada długą i grubą łodygę ozdobioną różnokolorowymi kwiatami o kształcie motylkowatym. Łubin wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego lub lekko zacienionego. Bylina nie wymaga specjalnej gleby, ale najlepiej rośnie w ziemi piaszczysto-gliniastej, próchnicznej, lekko wilgotnej oraz głęboko uprawionej.
Sadzenie
Łubin dobrze komponuje się na rabatach bylinowych posadzony w większej grupie. Jest idealny do ogrodów naturalistycznych i wiejskich. Roślinę sadzimy na głębokość około 6 cm w rozstawie 30-35cm.
Pielęgnacja
Przekwitające kwiatostany należy usunąć, wtedy roślina zakwitnie jeszcze raz jesienią (chyba że chcemy uzyskać nasiona:).
Przechowywanie
Łubin jest odporny na mróz. Roślina nie toleruje przesadzania, na jednym miejscu mogą pozostać około 4-5 lat. - Orlik pełny czerwony.
Jest to bylina wieloletnia, która wymaga stanowiska cienistego lub słonecznego. Roślina osiąga wysokość do 70 cm.
Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i próchniczna.
Sadzenie
Roślinę należy posadzić od marca do maja na głębokość 10 cm. Dobrze prezentuje się wśród innych kolorowych kwiatów.
Pielęgnacja
Orlik wymaga dużych ilości wody, dlatego należy go dość intensywnie podlewać. Jeśli gleba jest uboga warto dokarmiać roślinę nawozami wieloskładnikowymi.
Przechowywanie
Orlik jest byliną mrozoodporną, dlatego pozostaje ona na tym samym miejscu do przyszłego sezonu. - Przetaczniki różne kolory
Stanowisko
Jest rośliną z rodziny trędownikowatych. Roślinę zdobią kwiaty osadzone gęsto na łodydze oraz liście. Osiąga wysokość ok. 40-50cm Przetacznik posiada różnobarwne kolory. Roślina używana często na kwiat cięty. Wymaga stanowiska słonecznego lub nieco ocienionego.
Gleba
Roślina nie ma specjalnych wymagań. Najlepiej wysadzić na glebie dobrze przepuszczalnej oraz lekko wilgotnej.
Sadzenie
Roślina nadaje się na letnie rabaty, do ogrodów oraz doniczek. Przetacznik doskonale komponuje się posadzony w grupach innych roślin. Przetacznika sadzimy wczesną wiosną na głębokość 8cm. Wysadzać w odległości 30-50cm.
Pielęgnacja
Podczas suchego lata należy podlewać 2-3 razy w tygodniu. Roślinę można dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi.
Przechowywanie
Jest rośliną odporną na mróz, dlatego nie wymaga okrywania i wykopywania na zimę. - Irys syberyjski różne kolory
Stanowisko
Słoneczne, ale rosną dobrze również w lekkim cieniu.
Gleba
Najlepiej rośnie na glebach lekkich, piaszczysto- gliniastych, wilgotnych ze znaczną zawartością próchnicy.
Sadzenie
Kłącza sadzimy na głębokość około 12 cm w odstępach 20-25 cm.
Pielęgnacja
Roślina mrozoodporna.
Przechowywanie
Pozostawiamy na tym samym miejscu do następnego sezonu. - Pysznogłówka Cambridge Scarlet
Bylina tworząca kępy, o wzniesionych i owłosionych łodygach, lancetowatych i ząbkowanych liściach. Monardy wymagają stanowiska półcienistego lub słonecznego.Bylina ozdobna sadzona na rabatach, w grupach oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Roślina osiąga wysokość do 25 cm.
Gleba
Najbardziej odpowiada roślinie gleba żyzna, lekko wilgotna.
Sadzenie
Żurawkę sadzimy w odległości 30 cm od siebie. Bylina nadaje się zarówno do ogrodów, nadaje się również na kwiat cięty.
Pielęgnacja
Wymaga jedynie regularnego podlewania. Należy uważać na to , aby nie przesuszyć rośliny.
Przechowywanie
Roślina zimuje w gruncie, lecz należy ją okryć. Jest to bylina o drobnych kwiatkach. Roślina osiąga wysokość do 40 cm.
Gleba
Najbardziej odpowiada roślinie gleba żyzna, lekko wilgotna.
Sadzenie
Pysznogłówkę sadzimy w odległości 25 cm od siebie na głębokość około 8 cm. - I dla smaczku Hosta Empress Wu zaplanowałam posadzić ją nad stawem
Stanowisko
Roślina równie dobrze rośnie w cieniu, półcieniu jak i stanowisku słonecznym w zależności od odmiany. W miejscu słonecznym roślina ta wymaga częstszego podlewania. Dobrze czuje się pod murkami i w otoczeniu stawów, strumieni i oczek wodnych.
Gleba
Najlepsze do uprawy funkii są gleby żyzne, przepuszczalne oraz wilgotne zasobne w składniki pokarmowe.
Sadzenie
Idealna do sadzenia w grupie. Nadaje się do okrywania dużych powierzchni na przykład w parkach, przydomowych ogrodach, na rabatach.
Pielęgnacja
Podczas podlewania dbamy o to, aby nie zamoczyć liści kwiatu, szczególnie w słoneczne dni, ponieważ może to spowodować ich poparzenie. Co jakiś czas należy nawozić roślinę nawozami wieloskładnikowymi, w okresie jesiennym natomiast warto wykorzystać do nawożenia kompost lub obornik. Powinno się systematycznie usuwać liście obumarłe.
Przechowywanie
Jest to roślina wieloletnia, typowa bylina.A teraz jak wygląda materiał roślinny, który otrzymałam ?
(hahaha, już widzę Twoją minę) no cóż imponujące to nie jest, ale jestem pełna optymizmu i wiary w to, że zaplanowana rabata spełni moje oczekiwania. Może nie w tym roku, ale w kolejnych. Zważywszy, że rośliny, które zakupiłam są bylinami i należy tylko cierpliwie oczekiwać ich wzrostu. W ogrodnictwie nauczyłam się już cierpliwości
W kolejnym wpisie pokażę jak i gdzie zaplanowałam rabatę z użyciem zakupionych bylin. Pokażę również sposób przygotowania gleby i sadzenie roślin. Bądź ze mną ?