Cięcie jabłoni i gruszy

Wiosna jest pracowitym okresem nie tylko dla ogrodników, ale przede wszystkim dla sadowników i rolników. Cięcie drzew owocowych jest podstawową pielęgnacją roślin sadowniczych i ma kilka celów.

Po posadzeniu drzew owocowych przycinamy je aby łatwiej się przyjęły, przycinamy również zbyt długi, wysuszony lub zniszczony system korzeniowy. Wykonujemy cięcie nadające roślinie odpowiedni kształt. Żeby to zrobić dokładnie i nie uszkodzić rośliny musimy mieć odpowiednią wiedzę w jaki sposób konkretne odmiany jabłoni zawiązują pąki kwiatowe, np. na krótkopędach czy długich wieloletnich.

Po wejściu w okres owocowania coroczne cięcie drzew staje się koniecznością. Regulujemy wzrost rośliny i jej owocowanie. Nie będę tu pisać o cięciu w sadach towarowych, ale skupię się na ogródkach działkowych czy przydomowych.

Kiedy ciąć drzewa owocowe

W podobny sposób przycinamy gruszę, na zdjęciu 20 letnie drzewo odmiany Klapsacięcie drzew owocowych

Wycinamy długie przyrosty pionowe, w tym przypadku zostawiamy krótkie pędy na których pojawią się kwiaty, a w sprzyjających warunkach zawiązki owoców.

Na koniec sprzątamy ścięte patyki i konary, następnie wykonujemy oprysk przeciw chorobom grzybowym na przykład Miedzianem. Żeby nacieszyć oko, zobacz moje zbiory jabłek KLIKNIJ TU

 

sad luty

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *