Tworzę ogród naturalny - recenzja

Tworzę ogród naturalny

Recenzja książki „Tworzę ogród naturalny” Pieta Oudolfa, Henka Gerritsena

Ze względu na ogromny areał mojego ogrodu kilka lat temu zainteresowałam się naturalistycznymi ogrodami zaprojektowanymi przez autora książki ” Tworzę ogród naturalny”Pieta Oudolfa.

Urzekły mnie łany różnorodnych kwitnących traw ozdobnych, barwne plamy roślin bylinowych. Co najważniejsze łatwe do utrzymania i pielęgnacji nasadzenia roślinne.

Wszystkie informacje dotyczące projektowania ogrodów naturalnych wyszukiwałam w internecie. Nie były to łatwe poszukiwania chociażby dlatego, że informacje były dostępne w języku angielskim. Oznaczenia nazw roślin wyłącznie po łacinie, a dla początkującego ogrodnika czy amatora wiązało się to z mozolnym wyszukiwaniem nazw w internecie i ich tłumaczenia. Książkę „Tworzę ogród naturalny” w wersji angielskiej („Planting the natural garden”) widziałam już dawno, ale nie pokusiłam o jej zakup. Jak tylko dowiedziałam się, że w tym roku dostępne będzie Polskie wydanie szybko zamówiłam ją w przedsprzedaży.

Kim jest Piet Oudolf i Henk Gerritsen

Autorzy książki to przede wszystkim ogrodnicy i szkółkarze holenderscy, którzy postanowili stworzyć proste w pielęgnacji i łatwe do zaprojektowania ogrody składające się z naturalnie wyglądających roślin. Założeniem były to proste w obsłudze, ekologiczne, samowystarczalne nasadzenia. Przyjazne owadom zapylającym, nie wymagające nieustannego podlewania, zaprojektowane w taki sposób, aby dostosować rośliny do ich naturalnych siedlisk. Sadzone w optymalnych ilościach, aby ograniczyć do minimum prace ogrodnika.

Jak wygląda książka „Tworzę ogród naturalny”?

Sama książka jest lekka i poręczna, doskonale wpasuje się do damskiej torebki. Wewnątrz okładki na zakładkach umieszczone są typowe projekty Pieta, jego „bazgroły”. Projekty pokazane w taki sposób, aby przeciętny ogrodnik mógł samodzielnie zaplanować rabaty do swojego ogrodu. Mój mąż oglądając książkę stwierdził żartobliwie – o to zupełnie tak samo wyglądają twoje projekty! Dlaczego o tym piszę? O tuż okazuje się, że nie ważne jak wygląda projekt, to ty – ogrodniku musisz go doskonale rozumieć i potrafić wdrożyć w życie. Potrafić nanieść zmiany, jeżeli coś ci się nie spodoba w nasadzeniach. Zamazać i narysować od początku, bez „napinki”. Projektowanie rabat z książką Pieta Oudolfa i Henka Gerritsena to naprawdę sama przyjemność i dobra zabawa. Nie ma to jak w zimowe wieczory przenieść się w czasie do pachnącego i drżącego ciepłem lata. Zamarzyć o tych wszystkich roślinach, zmieniających się kolorach, babim lecie.

O czym są rozdziały?

Poza pięknymi zdjęciami rabat naturalistycznych dołączono opisy roślin. Pierwsza i dosyć obszerna część obejmuje katalog roślin używanych przez projektantów. Począwszy od bylin, po trawy ozdobne. Dołączono objaśnienie stosowanych symboli, stanowisko sadzenia, wysokość wzrostu oraz porę kwitnienia.

Zastosowanie roślin

Autorzy książki, to ogrodnicy i szkółkarze. Pokazują czytelnikowi w jaki sposób podejść do tematu zastosowania długiej listy nieznanych roślin. Począwszy od warunków siedliskowych, architektonicznych po ich kształt, kolor i strukturę. Dodatkowo w książce znajdziemy propozycje doskonałe na rabaty, do suchego i gorącego ogrodu o nieco jałowej glebie. Oraz do całą listę roślin do posadzenia na żyznej ziemi w miejsca półcieniste. Dodano również rośliny o lekkich i zwiewnych kwiatach. Propozycje rabat które mają wprowadzać w spokojny nastrój oraz przeciwne w radosny, ale zaprojektowane w uroczy sposób. Znajdziemy tu również propozycje na rabaty jednokolorowe i równie interesujące w srebrzystym kolorze. I co najważniejsze w ostatnim rozdziale znajdziemy nieoceniona pomoc do projektowania, a mianowicie podana jest liczba roślin na metr kwadratowy. I mimo wydawałoby się ogromnej ilości roślin, warto wiernie wdrożyć te ilości do projektów. Tylko wtedy efekt będzie zachwycający.

Trzecia część książki „Tworzę ogród naturalny”

W części trzeciej dodano kilka planów nasadzeń według Pieta Oudolfa, tak aby czytelnik mógł zobrazować sobie podejście do projektowania autora. Podejrzeć barwne plamy zaznaczone krzyżykami, kółkami czy kropkami. Można pokusić się o przeniesienie pewnych elementów projektu do swojego otoczenia lub pobawić się w nowy sposób planowania nasadzeń naturalistycznych.

Natomiast sposób projektowania Henka Gerritsena różni się przejrzystością projektów. Nadmienić tu muszę, że obaj autorzy nie są zawodowymi architektami krajobrazu, są ogrodnikami praktykami. To właśnie oni najlepiej wiedzą jakie rośliny najlepiej ze sobą zestawiać, jak i gdzie je sadzić oraz w jakim towarzystwie najlepiej rosną.

Książka „Tworzę ogród naturalny” to obowiązkowa lektura dla ogrodnika – pasjonata! dla kogoś, kto nie obawia się eksperymentów w ogrodzie. Często takiego, który nie ma za dużo czasu na pielęgnacje i podlewanie. Raz założony ogród w stylu naturalistycznym, dobrze przygotowany i pielęgnowany w jego początkowej fazie odwdzięczy się niesamowita urodą, mnóstwem owadów zapylających i okazja do ograniczenia wymagającego trawnika.

Książka „Tworzę ogród naturalny” Autorzy Piet Oudolf, Henk Gerritsen pod redakcją Noela Kingsbur’ego. Wydawnictwo Wytwórnia. Warszawa 2022r. 287 stron

Zapraszam do komentowania. Po sprawdzeniu komentarz zostanie dodany na stronę.