Wiosenne Targi zieleni tym razem w okolicach Warszawy (Nadarzyn)
Z pewną doza niechęci związaną z ogromem pracy nad ogrodem i sadem wynurzyłam się w piątkowy poranek na Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days. Będąc ostatnio na Gardenii (link) nie spodziewałam się tu zobaczyć nowości, aczkolwiek zielone dni zapowiadały się ciekawie (GREEN_DAYS_HARMONOGRAM). Stwierdziłam, że muszę tu być żeby samodzielnie ocenić wartość targów, dla siebie i dla swojego ogrodu.
Konferencje i warsztaty
Targom zwykle towarzyszą konferencje i warsztaty zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów. Niestety wymagały one wcześniejszego zapisu przez Internet. Jednak tu … niespodzianka. Jeżeli masz ochotę uczestniczyć, możesz zapisać się w trakcie trwania targów, o ile będą dostępne miejsca.
Postanowiłam skorzystać z okazji szybko zapisałam się w konferencji dla sadowników podtytułem Najnowsze Trendy w Europejskim Sadownictwie – Jak zarobić na Ekologii.
Jako właściciel niewielkiego areału nie mam za bardzo czasu na zabiegi chemiczne, zwróciłam więc uwagę na ekologiczne sadownictwo, gdzie głównym założeniem jest zakup odpowiedniego materiału szkółkarskiego i właściwie poza pewnymi zabiegami poprzedzającymi sadzenie należy drzewa zostawić samym sobie. No niestety, po konferencji dowiedziałam się, że nie jest to takie piękne. Ponieważ temat jest obszerny więcej opiszę w kolejnym poście.
Co zobaczysz na Targach
Przy samym wejściu swoje ogrody wystawiennicze pokazuje OSTO czyli Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Ogólnym założeniem jest pokaz ogrodów historycznych i uświadomienie zwiedzającym, ze ciekawie jest przenieść ich namiastkę do własnych zakątków. Zaczynając od mistycznego średniowiecza, a kończąc na pełnym przepychu baroku.
W ogrodzie barokowym widzimy ogród biesiadny z kamiennym stołem do chłodzenia wina usytuowanym w samym centrum w otoczeniu figur oznaczających cztery pory roku. Odwiedziłam to miejsce w piątek rano, także wina i kieliszków nie uwidoczniono o tej wczesnej porze.
Renesansowy ogród przypałacowy z fontanną w samym centrum uformowanych parterowych nasadzeń z bukszpanu strzyżonego. Otoczone figurami czterech Gracji. Ten ogród bardzo przypomina moje ostatnie zaplanowane oczywiście mocno zmodyfikowane dzieło o którym wkrótce napisze więcej słów.
Gotycki ogród klasztorny wirydarzowy z centralnie ustawioną fontanną gotycką i pięknymi parterami kwiatowo ziołowymi. Ogrody te cechowało wnętrze rozdzielone dwiema krzyżującymi się prostopadle ścieżkami, symbolizującymi cztery cnoty kardynalne: Sprawiedliwość, Umiarkowanie, Męstwo, oraz Roztropność.
Oczywiście nie mogło zabraknąć labiryntu ogrodowego z lustrzanymi odbiciami. Sam labirynt uformowany został z hortensji pnącej i bluszczu oraz ostrokrzewu. Duże wrażenie zrobił krótki spacer we wnętrzu labiryntu. Tym bardziej, że nikogo dookoła nie było. Po czasie dowiedziałam się, że co godzinę odbywają się oprowadzenia i opowiadania o typach prezentowanych ogrodów. Odwiedzających targi przywołują do ogrodów historycznych śpiewy klasztornego mnicha.
Zaraz po drugiej stronie swoje prezentacje mieli sponsorzy ogrodów historycznych z fontannami zarówno barokowymi jak i nowoczesnymi.
Idąc w głąb hali targowej znowu słyszymy śpiewy i muzykę, tym razem regionalną. Okazało się, że w tym samym czasie odbywają się Ogólnopolska Prezentacja Stołów Świątecznych WIELKANOCNA BABA
Sama impreza Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days z godziny na godzinę się rozkręca. Można również skosztować pysznych świątecznych specjałów. Więcej osób zwiedzających, więcej muzyki regionalnej, nawet wypatrzyłam stoiska ze swojskim jedzeniem i piciem.
Dodatkowo zaczęły się pokazy florystyczne, myślę że sobota i niedziela zapowiadają się naprawdę ciekawie.
Warsztaty projektowanie przestrzeni balkonowej i tarasowej z „Mają w ogrodzie”
Co można jeszcze zobaczyć?
Zachwyćmy się kwiatami z Giełdy kwiatowej w Broniszach pod Warszawą.
Zobaczmy ciekawostki do aranżacji ogrodu na przykład nowoczesne podświetlane kule
Piękne Japońskie Bonsai
Zróbmy zakupy
Ciekawym pomysłem na oświetlenie ogrody są najazdowe lampy led w formie kostki brukowej, wyglądają naprawdę dobrze i są wytrzymałe.
Można było dostrzec dosłownie kilka szkółek
Targi nie zrobiły na mnie dużego wrażenia, ale uważam, że należy dać im szansę. Widać, że impreza dopiero się rozkręca w tym miejscu. Dobrze byłoby mieć wiosenne targi w pobliżu Warszawy.
Planując sobie tego typu wyprawę warto zapisać się na warsztaty czy ciekawe konferencje, żeby wynieść coś więcej niż tylko rośliny. Jeżeli zaś mamy ochotę przyjechać razem z milusińskimi i dla nich znajdą się fascynujące zajęcia ogrodnicze i manualne.
Całość imprezy Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days odbywa się w Ptak Expo w Nadarzynie koło Warszawy. Można tam dotrzeć bezpłatnym autobusem i oczywiście samochodem. Niestety parking płatny 10 zł.
Ze swojej strony zachęcam do odwiedzin.
Masz uwagi, pytania, opinie napisz proszę kilka słów.