jesienny ogród

Jesienny ogród

Nieubłaganie minęła pierwsza połowa października, ale pogoda nadal zachwyca słońcem i ciepłem.

Jesienny ogródW ubiegłym tygodniu KLIK tutaj wykonałam sporo prac ogrodowych, dlatego teraz zostały drobiazgi. Cały czas ściółkuję rabaty rozdrobnioną korą sosnową i wyrównuję obrzeża szpadlem. Ze względu na piękną pogodę i suszę obficie podlewam cały ogród. Poza tym czas na drobne przyjemności i odpoczynek w promieniach ciepłego słońca. Jest tak cudownie, że aż trudno uwierzyć, że jest to połowa października.

W moim jesiennym ogrodzie jeszcze kwitną:

hortensje bukietowe Jesienny ogród’Annabel’, 'Limelight’, 'Pinky Winky’ i 'Phantom’.  Czerwonymi kwiatami pyszni się nowo posadzony rdest himalajski. W pełni kwitnienia są trawy ozdobne: rozplenica zwana piórkówką, proso rózgowate ’Cloud Nine’ i miskanty chińskie. O tej porze roku najpiękniej kwitną moje ulubione astry bylinowe potocznie zwane marcinkami, mam kilka odmian w kolorach białym, fioletowym i bordowym. Dodatkowo kwitnie jeszcze pysznogłówka w kolorze fioletowym, zakupiona i posadzona pod koniec września.

w jesiennym ogrodzieW ogrodzie zachodnim na rabacie różanej jeszcze doskonale radzą sobie róże okrywowe: 'Lovely Fairy’, 'The Fairy’ i 'Scarlet Meidiland’. Które są doskonałe do amatorskiej hodowli w ogrodzie. Nadają się na każdą słoneczną rabatę kwitną od wiosny do późnej jesieni nieprzerwanie, nie trzeba ich oczyszczać z przekwitłych kwiatów, nie chorują i nie przemarzają. Do tego jeszcze kwitną róże pnące, krzewiaste i rabatowe o białych kwiatach odmiany 'Kosmos’.

Zadziwiająco w tym roJesienny ogród kocimiętkaku kwitnie kocimiętka szczelnie okrywając rabatę. Resztkami sił kwitnie jeszcze biały pięciornik krzewiasty, szałwia po letnim cięciu, werbena patagońska i giaura. Lawenda pięknie odżyła po letnim cięciu.

Rabata wschodnia

Na rabacie wschodniej powoli przekwitają wrzosy. Dobrze wybarwiła się na żółto magnolia gwiaździsta, zawiązała dJesienny ogródużo pąków kwiatowych, które mam nadzieję pięknie zakwitną na wiosnę.

Na mocno czerwony kolor przebarwiły się kiścienie i berberysy w niskich odmianach.

Ale mój największy podziw tym roku wzbudził dorastający w tym roku do dwóch i pół metra, pierwszy raz od 10 lat kwitnący miskant. Widocznie sprzyjająca pogoda i długo trwający sezon ogrodowy sprzyja późno kwitnącym roślinom. Jak widać na zdjęciu obok, trawa przerosła młodą brzozę pożyteczną Doorenbos.

Chłodne noce sprawiły, że nareszcie przebarwił się dąb błotny w odmianie Green Pilar, a derenie zrzuciły liście i zaczynają pokazywać swoje kolorowe oblicza.

Grzyby na trawniku

Dodatkowo na trawniku na wschodzie pojawiły się muchomory oraz kilka maślaków. Kiedyś rosły również koźlaki, ale odkąd podcięłam gałęzie brzóz przestały się pokazywać. Ze względu na grzyby niejadalne  i słabą jakość trawy, wczesną wiosną będę zmuszona użyć nawozu do trawników z mchem lub wysiać wapno.

Czy to już koniec jesiennych prac w ogrodzie?

Kiedy uważałam, że wszystkie prace są zakończone i można odpocząć, decydowałam się jeszcze na ostanie koszenie trawnika. Po użyciu kosiarki, dokładnie oczyściłam ją  piachu i tJesienny ogródrawy. Szczególnie należy zwrócić uwagę co znajduje się wokół noża i napędu. To tam trawa wcina się w pasek napędowy utrudniając nam łatwą pracę kosiarką. Nie spuszczałam jeszcze paliwa, być może skorzystam jeszcze z mojego ulubionego ogrodowego urządzenia, kto wie ile czasu będzie nas rozpieszczać pogoda. Będę musiała ją jeszcze zakonserwować i nasmarować, żeby uchronić ją przed rdzą.

 

5 thoughts on “Jesienny ogród

    1. Zanim się zorganizowałam i ogarnęłam wszystkie najpilniejsze sprawy nadeszła ta nielubiana jesień. Pada deszcz i jest smutno. Ach ta piękna to tylko powspominać. Jeżeli chodzi o kosiarkę to rzeczywiście nigdy nie spuszczałam oleju na zimę. Ostatnio nawet dolewaliśmy, bo się zapędziłam i nie sprawdziłam go przez cały sezon. Oczywiście we wpisie pojawił się mój błąd. Przyznaję i bardzo Ci dziękuję za zwrócenie uwagi. Chodziło mi o spuszczenie paliwa. Chociaż i tutaj muszę przyznać, że staram się je wypalić do końca.

  1. Fajnie,że mnie znalazłaś. Na wiosnę szykujemy się z przeprowadzką i na pewno będę szukać inspiracji na zagospodarowanie ogrodu, sama kocham kwiaty i pewnie będę niedługo przeglądac z jeszcze większą uwagą Twoje posty, pozdrawiam serdecznie 🙂

    1. Widzisz, dopiero co odkryłam czytnik w wordpresie 🙂 dlatego jak mam chwilkę, to szukam blogów podobnych do mojego.
      Cudownie, że przeprowadzacie się do nowego domu, szykuje się dużo dobrej zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *