Jesienne prace w ogrodzie

Będąc posiadaczem dużego ogrodu poza miastem, jedynymi dogodnymi terminami do wykonania prac jesiennych jest sobota i niedziela.

Jesienne prace w ogrodzie

Nadszedł ten moment, weszliśmy w trudny okres jesiennych prac w ogrodzie. Nie da się ukryć, że może nas to przytłaczać, dlatego ważne jest dobre zaplanowanie i przygotowanie się do wyzwania. Zakup odpowiednich ilości nawozów, ściółki, ziemi czy torfu o niezbędnym  odczynie pH.

Jesienne prace w ogrodzie

Pracę zaczęłam od rozsypania dużych ilości kory na nowo założone wrzosowisko. Uprzątnęłam z rabat ułamane przez wietrzną pogodę pióra miskanta. Czekały mnie również drobne race pielęgnacyjne, pielenie i wyrównanie obrzeży.

Czyszczenie rabaty bylinowej

Kolejnym etapem prac w ogrodzie, jest oczyszczanie rabat bylinowych i jednorocznych ze zwarzonych przez mróz kwiatów. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem dalii w ogrodzie to właśnie po przymrozkach nadszedł ten moment na wycięcie kwiatów i wykopanie karp dalii. Po oczyszczeniu i przekopaniu rabaty można jeszcze rozdzielać i przesadzać byliny. Teraz jest doskonały czas na zakup i sadzenie roślin z doniczek, róż z gołym korzeniem oraz cebul z których największą radość będziemy mieli wiosną.

Nawozy jesienne

Jesienne prace w ogrodzie

W wolnej chwili należy rozsypać na rabaty jesienne nawozy potasowo-fosforowe. W centrach ogrodniczych kupujemy przeznaczone do tego celu mieszanki, przewrotnie zwane jako…nawóz jesienny. Żeby uniknąć pomyłki opakowania są zwykle w kolorze brązowym.

Nauczona przykrym doświadczeniem,kiedy to kilka lat temu zdarzyło się uszkodzenia kranów przez mróz. Po ostatnich zimnych nocach zdecydowałam się spuścić wodę z kranów zewnętrznych. Jednak aktualne obserwacje pogodowe uświadomiły mi że się pośpieszyłam. Dlatego też poprosiłam męża żeby uruchomił jeszcze raz podlewanie ogrodowe.

Skoro woda jest dostępna, należy koniecznie podlać zasilone nawozem jesiennym rośliny, trawnik i nowo posadzone kwiaty i cebule.

Usuwamy uszkodzone drzewa

Jesień jest dobrym momentem na pozbywanie się niechcianych i uszkodzonych drzew. Jeżeli są to duże okazy należy najpierw postarać się o pozwolenie z gminy. U mnie rosną głównie drzewa owocowe, na wycięcie ich nie trzeba pozwoleń. Postanowiłam więc usunąć kilka drzew wiśni. W celu ułatwienia sobie pracy z wyrywaniem drzew, na początek obcinamy wszystkie gałęzie sekatorem, następnie piłą spalinową wycinamy konary, a resztę wyrywamy z korzeniami.

W tych pracach pomagało mi silne męskie ramię. Koniecznie po pracy należało posprzątać spory bałagan i zasypać miejsca po drzewach.

Rabata różana

Na rabacie różanej również wyspałam nawóz jesienny, który ma na celu wzmocnić rośliny przed zimą. Przy okazji podwiązałam wszystkie krzewy Astrów bylinowych.  Wyrosły na tyle wysokie, że przewracały się pod własnym ciężarem. Nie wyglądało to dobrze. Mam nadzieję, że efekt kwitnienia wynagrodzi wszystkie dodatkowe prace. Na nowo nowo założoną rabatę z różaną wysypałam ściółkę z przekompostowanej kory sosnowej. Świetnie się sprawdza w moim ogrodzie ograniczając Jesienne prace w ogrodzieparowanie wody z gleby oraz dodatkowo jako ochrona przed mrozem.

Jeżyna w żywopłocie

Najgorszym wyzwaniem tego weekendu, a właściwie niedzieli bo w niedzielę zaczęłam tą pracę, było wycięcie drzew nad stawem i oczyszczenie żywopłotu z inwazyjnej jeżyny. W tym momencie staw jest najbardziej zapuszczonym miejscem w moim ogrodzie. Działka jest bardzo duża i nigdy nie wystarcza mi czasu na odpowiednie zadbanie o to miejsce. Najtrudniejszą do usunięcia rośliną jaka tu występuje to chwast w postaci dzikiej jeżyny. Nie bardzo wiem skąd się wzięła w ogrodzie, prawdopodobnie ptaki musiały ją przyciągnąć, zupełnie tak samo jak rośliny wodne.

Ponieważ zadanie związane z wycięciem jeżyny miałam zaplanowane od dobrych kilku miesięcy, założyłam specjalnie kupione do tego celu rękawice spawacza i zabrałam się za pracę. Łatwo nie było, ponieważ odrosty rośliny musiałam wyrywać z korzeniami wrastającymi się w trawnik. W przyszłym tygodniu planuję ukrócić jeżynę przy samych korzeniach, a wiosną wykonam oprysk herbicydem. Może w ten sposób uda się pozbyć intruza.

I w ten oto sposób można powiedzieć, że najważniejsze jesienne prace w ogrodzie zostały wykonane. W późniejszym terminie trzeba będzie uprzątnąć opadnięte liście z trawnika i okryć rośliny na zimę. Teraz pozostaje cieszyć się urokami ciepłej jesieni.

 

Zapraszam do komentowania. Po sprawdzeniu komentarz zostanie dodany na stronę.