Majówka w ogrodzie

Długi majowy weekend przyniósł niespodziewaną pogodę, zimno, wietrznie, a czasem również przymrozek. A miało być tak pięknie i ciepło, miałam się opalać na moim nowym leżaku sącząc drinki z palemką…ups przepraszam rozmarzyłam się. Kto mnie zna, to wie, że leżaki to zbędny element wyposażenia ogrodu. Nigdy nie odpoczywam, nie umiem. Wracając do pracy.

Na długi majowy weekend zaplanowałam niezbędne prace ogrodnicze, mimo złej pogody pozostało tylko trzymać się harmonogramu.

Koszenie trawy

W sadzie należy wykosić trawę oraz pozostałości po obciętych „wilkach” czyli przyrostach rocznych, które zostały przycięte na przełomie lutego,marca i kwietnia. Te prace zlecę moim męskim pomocnikom. Dla mnie zostanie praca spalinową kosiarką.

Wyrwanie starych i chorych drzew jabłoni

w celu zrobienia miejsca młodym nasadzeniom oraz koniecznie należy poprawić siatki przeciw zającom. Jak widać na zdjęciu część trudnej pracy przy wycince została zrobiona, zostało wyrwanie i pocięcie drzew. Niestety ze względu na duże opady deszczy z tymi pracami trzeba się wstrzymać do czasu wysuszenia terenu.

Wykonać niezbędne opryski

W tym momencie po lustracji sadu jest to oprysk na mszycę i inne robactwo oraz bardzo interwencyjnie na choroby grzybowe. Mączniak w taką zmienną pogodę rozpanoszył się przeokropnie na młodych niewyrośniętych jeszcze listkach. Na załączonym obrazku sąsiad wykonujący niezbędne prace ogrodnicze i opryski w młodym sadzie.majówka w ogrodzie, niezbędne prace ogrodnicze

Nawóz mineralny koniecznie rozsypać

Tak naprawdę to powinna być kolejna dawka, ale w związku z pogodą nawożenie opóźniło się o kilka tygodni. W przyszłym roku planujemy użyć naturalnego już sprawdzonego nawozu w formie podłoża po pieczarkowego. Doskonały bezpieczny od chorób i grzybów nawóz jest odkażony w wysokiej temperaturze. Sadownicy używają go w formie ściółki pod drzewa owocowe. Stopniowo uwalnia swoje właściwości przez około dwa lata, ogranicza rozwój chwastów, a do tego nie odstrasza zapachem jak tradycyjny obornik.majówka w ogrodzie, niezbędne prace ogrodnicze

Zakończenie prac przy okrągłej rabacie

Pozostała najcięższa praca czyli kończenie prac przy nowej okrągłej rabacie, został mi ostatni kwartał zrywania darni z rabaty. Wykończenie i oczyszczenie ścieżek z mniszka, zastanawiałam się nawet czy nie użyć herbicydów (tak bardzo byłam zmęczona tą pracą) ale odpuściłam truciciela. Więcej na temat tej realizacji w późniejszym terminie.

Rozsianie nawozów

na rośliny ozdobne; róże, borówki, różaneczniki, magnolie i hortensje używam specjalnie dedykowanych nawozów długo działających. Natomiast na trawnik rozsiewam nawóz zmieniający kwasowość podłoża aby zlikwidować mech. Do pozostałych roślin pod tuje, berberysy używam takiego samego jak do jabłoni.

majówka w ogrodzie, niezbędne prace ogrodnicze

Przesadzanie roślin

Z tymczasowej mojej przechowalni i rozmnażalni roślin czyli z jadalnika należy przesadzić kilkanaście sadzonek. Jakoś za mało mam czasu żeby pomyśleć o warzywniku z prawdziwego zdarzenia. Aktualnie zachwycam się roślinami ozdobnymi.

Przegląd sosen

Cotygodniowy przegląd sosen w związku z przykrą chorobą. Jakiś czas temu zauważyłam duży problem z sosną czarną, jej igły żółkły i gałęzie zalewały się żywicą. Szkoda mi było tego drzewa w związku z niezbędne prace ogrodnicze to podstawowy oprysk cieczą Promalan 60 EC to olej parafinowy zatykający drogi oddechowe owadom atakującym młode sosny. Opryskiwać można w chłodną pogodę wczesną wiosną, kiedy małe żarłoki nie wyfruną ze swoich siedlisk. Zrobiłam dwa zabiegi w odstępie tygodniowym i chyba widzę poprawę, co prawda sosna wygląda jakby ktoś (czyli ja) ją naolejował, ale jakby odżyła i dostała wigoru. Na zdjęciach sosna jeszcze przed opryskiem.

W związku z przeglądem odkryłam dwa gniazda różnych ptaków w sosnach, zapewne to kos i szpak powiększają rodzinę. Więcej jaj znajduje się w tujowym żywopłocie i na pozostałych drzewach jabłoniowych. Jedno gniazdo synogarlicy widziałam na wysokim modrzewiu.

 

 

 

 

Przylaszczki świetnie sobie radzą w ziemi okrytej przekompostowaną korą, niestety ostały się białe, a niebieskich jest jakby mniej.

 

Na resztę majówki zostało mi pierwsze osobiste koszenie trawy oraz oczyszczenie rabat z wczesnych chwastów. Może dokupię kilka świerków serbskich „Picea omorika” które posadzę wokół nowej okrągłej rabaty. Mam upatrzone trzy sztuki w pewnej szkółce, ale i małą trudność z przewozem ich na działkę. Wkrótce napiszę czy udał mi się zakup i pokażę kilka zdjęć.

Napisz koniecznie co u Ciebie?

Jak mija majówka odpoczynek czy praca zawodowa, a może praca ogrodowa?

 

Zapraszam do komentowania. Po sprawdzeniu komentarz zostanie dodany na stronę.