Dzisiaj zabiorę cię w ciekawą miejską podróż do Ogrodów Pokoju.
W samym środku miasta Sheffield w północnej Anglii, stworzono wielokrotnie nagradzaną przestrzeń publiczną położoną w bliskiej odległości nowoczesnego Ogrodu Zimowego.
Ogrody Pokoju są centralną częścią głównego dziedzińca miasta. Prowadzą mieszkańców czy też odwiedzających gości wprost z dworca kolejowego w Sheffield poprzez szereg nowoczesnych, ciekawych rozwiązań.
Historia
Dawno temu około XVIII wieku obszar zajmujący Peace Gardens był dziedzińcem kościoła Św. Pawła. Sam kościół został zbudowany, aby pomieścić rozrastającą się społeczność Sheffield, która przerosła możliwości kościoła parafialnego.
Niegdyś bogaty lokalny złotnik, Robert Downs, postanowił ufundować budowę kościoła, a prace rozpoczęły się w 1720 roku.
Jednak po konflikcie z ówczesnymi władzami kościelnymi złotnik nie zgodził się na oddanie do dyspozycji kościoła budynku. Ostatecznie dopiero 20 lat później kościół został pobłogosławiony i oddany w użytkowanie.
Niestety w 1938 r. władze zburzyły sakralny budynek, żeby zrobić miejsce na przedłużenie nowego ratusza. Wszelkie zmiany pokrzyżował wybuch II wojny światowej. Ratusz nie został przebudowany, a z budynku pozostały jedynie mury, w które postanowiono wpleść ogród.
Zmiana nazwy „The Peace Gardens” ogrody pokoju”
Po wielu latach społeczność Sheffield postanowiła uczcić ocalałych z ataku bomby atomowej Hiroshimę i zmienić starą nazwę na Ogrody Pokoju. Miał to być symbol powszechnego pragnienia powrotu do pokoju na świecie. Ogród został przebudowany z okazji drugiego tysiąclecia w imię pokoju 9 grudnia 1998 r.
Obchodząc ogród ze wszystkich stron udało mi się wypatrzeć tablicę upamiętniającą zmianę nazwy ogrodów. Skromna tablica ukryta była w cieniu drzew i między innymi głosiła napis „Błogosławieni są czyniącymi pokój, ponieważ będą nazywani dziećmi Boga”.
Fontanna
Główna fontanna jest fantastyczną zabawą dla okolicznych mieszkańców głównie dzieci, które mogą się w niej pluskać do woli.
Ma 89 pojedynczych strumieni wody i jej nazwa dedykowana małżeństwu Goodwin, którzy byli zamożnymi właścicielami lokalnej firmy produkującej stal i narzędzia.
Przez całe swoje życie wspierali finansowo wiele organizacji charytatywnych w okolicy, a zwłaszcza szpitali. To właśnie dzięki datkom potentatów zbudowano fontannę, która stała się znana jako Fontanna Goodwina. W 1998 roku stara zużyta już fontanna została zastąpiona nową w Peace Gardens.
Kaskady wodne
Do Ogrodu Pokoju prowadzą cztery wejścia, których niewątpliwymi ozdobami są kaskady wodne. Woda spada bezpośrednio z naczyń przypominających muszle, które wykonane są z brązu. Symbolizują nalewanie wody do 5 rzek Sheffield, dodatkowo mają przypominać wlewanie przetopionego metalu używanego w lokalnym przemyśle.
Co ciekawe do zasilenia wszystkich zbiorników wodnych, fontann jest zużywane 57 000 litrów wody.
Na szczęście nie zapomniano o ekologicznych rozwiązaniach. System utrzymywany jest w czystości za pomocą roztworu solanki, a nie chloru czy innych chemikaliów.
Donice i kule stalowe
Na drodze prowadzącej do sławnego Ogrodu Zimowego ustawiono ogromne betonowe kwietniki w kształcie muszli, mogące pomieścić duże drzewa i krzewy.
Wybetonowany plac ozdabiają wszechobecne donice z ciekawymi kompozycjami z roślin zimozielonych.
Najbardziej zauroczyły mnie się stalowe kule, z których wypływała woda. Taki inny rodzaj miejskiej fontanny.