Wyobrażasz sobie, że nad naszym Polskim morzem rosną łany traw? Na jałowej ziemi, w samym niemal piasku rozrastają się podziemnymi rozłogami zatrzymując degradację linii brzegowej zapobiegając w ten sposób przesuwaniu się wydm. To rodzime trawy wydm, wydmuchrzyca piaskowa i piaskownica zwyczajna.
Zapraszam na wycieczkę
Myślisz, że przecież wydmy są wszędzie w Polsce takie same? O tuż nie! Objawienie pojawiło się na Helu. Podczas rewitalizacji z brudnego piaszczystego zakrzaczonego gruntu uczyniono cudowny ekologiczny przykład ochrony i ratowania ginących gatunków roślin rodzimych. Umocniono brzegi i stworzono kładkę spacerową z zejściami na plażę. Dzięki takiemu przedsięwzięciu pokuszono się o próbę odtworzenia wydm. To co wcześniej na nich rosło to w większości gatunki obce i śmieci, których usunięto 60 ton.
Ten projekt uzmysłowił mi co oznaczają tak naprawdę gatunki obce przywiezione z poza granic naszego kraju mogą uczynić z rodzimym krajobrazem. Nie zdawałam sobie sprawy, że róża pomarszczona (Rosa rugosa) nie jest naturalnym krzewem występującym na wydmach w Polsce. Jednak to gatunek pięknie wyglądający i oszałamiająco pachnący, jednak również bardzo inwazyjny i trudny do wyplenienia. Kolejne rośliny inwazyjne to wierzba kaspijska (Salix acutifolia) oraz robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) więcej o gatunkach rodzimych i inwazyjnych pisałam tutaj)
Cypel Helski
Wcześniej w tym miejscu, na Cyplu Helskim znajdowała się jednostka wojskowa z całym obszarem umocnień, wszystko zostało dokładnie oczyszczone z materiałów i przedmiotów wybuchowych na głębokość około metra. Pozostawiono tylko resztki zabudowań żelbetonowych.
Rośliny
Podczas inwentaryzacji roślin zasiedlających to miejsce natrafiono na rzadkie i chronione okazy na przykład mikołajek nadmorski (Eryngium maritimum), wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) i paprotkę zwyczajną (Carex arenaria) oraz dwa gatunki objęte ochroną częściową tj. turzycę piaskową (Carex arenaria) i wilżynę rozłogową (Ononis repens)
Rewitalizację rozpoczęto od usunięcia wszechobecnego żużlu i piasku wydmowego zanieczyszczonego obcymi gatunkami roślin. Po oczyszczeniu terenu nawieziono piasek morski, który jest niezbędny do rozwoju rodzimych traw wydmowych takich jak wydmuchrzycy piaskowej i piaskownicy zwyczajnej, a także prawnie chronionego mikołajka nadmorskiego.
W celu ochrony wydm naturalnych zbudowano kładki piesze na wzór promenady, z których można obserwować odtwarzanie wydmy.
Wydma biała
Tuż za wydmą przednią powstaje wydma biała. Naniesiony wiatrem piasek zatrzymuje się dzięki gęstej roślinności przystosowanej do specyficznych warunków wydmowego życia. Śladowe ilości substancji odżywczych i brak próchnicy powoduje, że podłoże ma barwę niemal białą. Rośliny wydmy białej doskonale znoszą zasypywanie piaskiem, a nawet wymagają takiego procesu. Swoim bardzo rozrośniętym systemom korzeniowym stabilizują wydmę. Dominują trawy Piaskownica zwyczajna (Ammophilia arenaria L.) i wydmuchrzyca zwyczajna (Horedelymus europaeus L.)
Wydma szara
jest częściowo ustabilizowana i pokryta ubogą roślinnością oraz małą ilością próchnicy, wydmy takie znajdują się pomiędzy wydma białą, a nadmorskim borem sosnowym. Niezwykle rzadko pojawiają się drzewa zwykle są to sosny, brzozy oraz trawy szczotlicha siwa (Corynephorus canescens) i turzyca piaskowa (Carex arenaria), a także piaskownica zwyczajna (Ammophila arenaria).
Wszystkie prace na tym terenie powstały w ramach projektu Natura 2000 i współfinansowania unii europejskiej. Dlatego też jeżeli będziesz nad morzem w okolicy Helu zachęcam cię do odwiedzenia tego niezwykłego i pięknego miejsca.
Bardzo ciekawy post, dowiedziałam się czegoś nowego, dzięki.