irysy wodne

Wiosna nad stawem

Jeszcze mi się nie zdarzyło pokazywać tej, bardziej dzikiej części ogrodu. Zapraszam cię nad staw.

wiosna nad stawem
Pies robi wizytację na pomoście

Część ze stawem znajduje się w najdalej wysuniętym na północny zachód wysuniętym miejscu ogrodu. Niegdyś odstała woda ze zbiornika używana była do podlewania ogórków w tunelach foliowych. Teraz w nieco zmienionym kształcie służy jako miejsce wytchnienia. Kto chce odpocząć i zrelaksować się idzie nad staw popatrzeć na wodę.

Dzięki wybudowaniu w ubiegłym roku pomostu (możesz przeczytać o budowie TUTAJ) cudownie można położyć się na ciepłych drewnianych deskach i napić się chłodnego napoju.

wiosna nad stawem
przycięte berberysy

Przed hałasem z drogi chroni solidny żywopłot z berberysów. To była pierwsza roślina, którą posadziliśmy w ogrodzie. Kupiona na lokalnym targu z gołym systemem korzeniowym. Obecnie ma około 12 lat.

Nad wodą królują pałki i trawy wodne, przyniesione zapewne przez ptaki. Nikt, nigdy nie sadził roślin wodnych w tym miejscu.

wiosna nad stawem
dzika ścieżka

Obchodząc staw dookoła wychodzimy w najdzikszym miejscu, pozostawionym dla ptaków, żab czy owadów. Od czasu do czasu uda mi się wykosić ścieżkę.

wiosna nad stawem

Nie wiem, tak naprawdę skąd wzięły się rośliny oczyszczające wodę w tym miejscu, ale wyglądają uroczo, jakby przyroda sama wiedziała co jest najlepsze.

2 thoughts on “Wiosna nad stawem

    1. Faktycznie rośliny, a właściwie nasiona przyszły zapewne na skrzydłach ptactwa. Podczas pogłębiana stawu i zmiany jego kształtu teren wokół wyglądał jak gliniana pustynia. Pałka wodna, sitowie czy trawy świetnie się zadomowiły i po pewnym czasie zawładnęły całym zbiornikiem. Trzy lata temu postanowiłam nieco oczyścić staw siłami natury. Wpuściłam ryby, amury i tołpygi. W tym momencie budujemy łagodne zejście do wody, utwardzone otoczakami i piaskiem rzecznym. Myślę, że w przyszłym roku będzie można się kąpać lub chociaż pomoczyć stopy w ciepłej wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *